Kolarska elita wystartuje z Kielc. Zbliża się 79. Tour de Pologne

Po ośmiu latach do Kielc wraca najważniejsza impreza rowerowa w Polsce. Powrót ten jest o tyle prestiżowy, że to właśnie w stolicy województwa świętokrzyskiego rozpocznie się cały 79. wyścig Tour de Pologne.

Przed kolarzami z całego świata trasa o długości 1200 km, podzielona na 7 wymagających i widowiskowych etapów. Na starcie staną 23 zespoły, w tym pięć z tzw. „dzikimi kartami”, a wśród nich reprezentacja Polski.

- Przed nami wielkie, sportowe wydarzenie. Tour de Pologne należy do kolarskiej Ligi Mistrzów. Jest to impreza cyklu World Tour, a więc wyścig tej samej klasy co Tour de France, Giro d'Italia czy Vuelta a Espana – przekonuje dyrektor generalny TdP, Czesław Lang.

Co więcej, w 2022 roku mottem przewodnim Tour de Pologne będzie hasło “Wyścig dla pokoju”. To forma wsparcia naszych najbliższych sąsiadów zza wschodniej granicy. – Chcemy przeprowadzić wyścig, który będzie opierał się na zasadach braterstwa i pokoju. Wspólnie możemy przekazać ludziom takie wartości, bo Tour de Pologne to impreza, którą oglądają miliony kibiców nie tylko w Polsce. Wyścig ma zasięg międzynarodowy – podkreśla mocno Lang.

W 2014 roku kolarze w stolicy województwa świętokrzyskiego rozpoczynali III Etap. Tym razem z naszego miasta wystartuje cały wyścig. To nie tylko prestiż i wyróżnienie, ale i duże wydarzenie promocyjne.

- Tour de Pologne w Kielcach będziemy celebrować przez dwa dni. Na pierwszy zaplanowana jest prezentacja, a na drugi faktyczny start wyścigu – informuje Marcin Chłodnicki, zastępca Prezydenta Kielc. - Chcemy wykorzystać potencjał promocyjny i pokazać nasze miasto jako atrakcyjne, pod kątem również turystyki rowerowej. Transmisje telewizyjne śledzi kilka milionów widzów – dodaje.

We wtorek, 7 czerwca, uroczyście podpisana została umowa z partnerami I Etapu. Oprócz Miasta Kielce, są to także samorząd województwa świętokrzyskiego oraz Targi Kielce.

- Mamy nadzieję, że w tych trudnych dla przemysłu rowerowego czasach, będzie to dobra okazja do promocji branży – powiedział prezes Targów, dr Andrzej Mochoń.

Powrót na początek strony