Kolejny rodzinny dom pomocy powstanie w Kielcach

Z opieki będzie mogło skorzystać osiem osób - starszych, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych. Na rozbudowę i przebudowę budynku przy ul. Jagiellońskiej 76A Miasto Kielce pozyskało 400 tys. zł dofinansowania z rządowego Programu Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy. Wkład własny wyniesie 100 tys. zł.

Umowę o przyznanie dofinansowania z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem podpisała Magdalena Gościniewicz, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.  

Gmina Kielce jako jedyna w województwie świętokrzyskim wystąpiła w 2023 roku z wnioskiem o przyznanie dofinansowania w ramach Modułu IIA Programu Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy.

- Nowy Rodzinny Dom Pomocy powstanie w wolnostojącym budynku przy ulicy Jagiellońskiej. Do tej pory mieściły się w nim mieszkania chronione. Na chwilę obecną mamy w Kielcach wiele takich mieszkań, dlatego zdecydowaliśmy się przebudować ten budynek – informuje Magdalena Gościniewicz, dyr. MOPR. – W rodzinnym domu pomocy zamieszkają osoby przewlekle chore, starsze lub niepełnosprawne. Tak jak w każdym dużym domu pomocy społecznej, podopieczni przez całą dobę będą pod opieką.   

Dzięki inwestycji powstanie nowy rodzinny dom dla 8 osób, które będą mieszkały w 4 pokojach dwuosobowych. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji także pokój dziennego pobytu z wydzieloną kuchnią, jadalnią i strefą wejścia dla osób poruszających się na wózkach.

- Obecnie na terenie Kielc działają trzy rodzinne domy pomocy przy ulicy Kruszelnickiego, w których opieką objęte są 24 osoby. Od ubiegłego roku otrzymujemy dofinansowanie z rządowego programu do pobytu tych osób – mówi Magdalena Gościniewicz.

Rozbudowa budynku przy ul. Jagiellońskiej 76A powinna zakończyć się w tym roku.

Powrót na początek strony