Czar starych komputerów

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza do 29 sierpnia br. na interaktywną wystawę „Oldskulowych gier wideo”. To właśnie w tym miejscu rodzice mogą stać się przewodnikami dla swoich dzieci po świecie Mario, River Raid, Prince of Persia, Arkanoid czy Worms.

W Muzeum Zabawek i Zabawy dostępnych jest 20 interaktywnych stanowisk, do ich uruchomienia wykorzystano 256 m kabli, na biurkach stanęły telewizory z dużymi kineskopami starego typu, dostępne są kartridże, joysticki i kontrolery z XX wieku.

- Dla dzisiejszych 30, 40-latków jest to podróż w czasie. Na wystawie mamy pierwsze konsole typu Atari 2600, jest Commodore 64, Amiga 600 i kilka nowszych komputerów. Wszystkie pochodzą jednak z XX wieku. Dla dzieci gry, które mają kilkadziesiąt lat są wyzwaniem. Obserwujemy duże emocje, kiedy rodzice wspominają swoje pierwsze komputery i konsole – opowiada Przemysław Krystian, rzecznik prasowy Muzeum Zabawek i Zabawy.

W ciągu dwóch pierwszych dni ekspozycję odwiedziło pół tysiąca osób.

- To niesamowita frajda. Pamiętam jak grałem w River Raid czy Prince of Persia i tu jest właśnie sama śmietanka tego w co się kiedyś grało – mówi pan Piotr, który na wystawę przyprowadził swoje dzieci. Jego córka Hania powiedziała w rozmowie z nami, że nigdy wcześniej nie widziała takich starych „gierek”.

- Fajna podróż w czasie. Od lat interesują się retrogaming’iem i chciałem pokazać synom moją pasję. Starsze gry mogą dostarczyć nawet więcej zabawy niż nowe tytuły – opowiadał pan Wojtek. Jego syn Antek zdradził nam do czego służy zapomniany już dziś joystick.

- Tym można poruszać ludzikami w grze – demonstrował Antek. – Ale ja wolę grać padem.

Muzeum Zabawek i Zabawy prezentuje „Oldskulowe gry wideo” dzięki współpracy z Fundacją Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry”.

Ekspozycja dostępna jest w godzinach 9:00-17:00 od wtorku do niedzieli. Wstęp na wystawę w cenie 5 zł od osoby.

Powrót na początek strony