W dniach 13-15 września br. odbędzie się 5. edycja konferencji ,,Miasta przyszłości” organizowanej przez Fundację Miasta Przyszłości i Sweco Polska. Celem wydarzenia jest podnoszenie świadomości w zakresie najnowszych trendów i rozwiązań pozwalających na tworzenie i rozwój miast przyszłości. Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Miasta Kielce.
Udział w wydarzeniu potwierdzili prelegenci z Polski, Holandii, Belgii oraz Finlandii. Program konferencji jest zróżnicowany i multidyscyplinarny. Każdego dnia poruszone zostaną trzy tematy. Po każdym wystąpieniu prelegenta przewidziana jest rozmowa. Podobnie, jak w poprzednim roku, konferencja będzie przeprowadzona online w formie wideokonferencji w czasie rzeczywistym. Uczestnicy będą mogli także na żywo zadawać swoje pytania.
Zeroenergetyczne budynki, cyrkularność i trzeci sektor w miastach
Renowacja istniejących budynków do standarów zeroenergetycznych to przyszłość budownictwa. O tym jak realizować w praktyce takie projekty opowie Sanne de Wit - Head of ideas z Energiesprong Foundation. Rozmowę poprowadzi urbanista Marcin Żebrowski, twórca dwujęzycznego podcastu "Urbcast - podcast o miastach".
Ideę cyrkularności w mieście na przykładzie belgijskiego projektu Oosteroever przedstawi Felipe Chaves Gonzalez, architekt i urbanista ze Sweco Belgium. Rozmowę z prelegentem poprowadzi Alicja Kuczera - Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.
Pierwszy dzień konferencji zakończy się dyskusją o tym, jaką rolę pełnią NGOsy w życiu miasta? Wezmą w niej udział Anna Domardzka-Widła, Dyrektorka Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego im. Profesora Roberta Zajonca oraz Adam Chyliński - certyfikowany placemaker, konsultant, badacz, edukator.
Klimatyczna adaptacja, miejska dostępność oraz innowacyjność
Drugi dzień rozpocznie Johan Verlinde, dyrektor programowy Urban Adaptation w Urzędzie Miasta Rotterdam. Opowie o podejściu miasta Rotterdam do wyzwań jakie stawiają zmiany klimatyczne. Rozmowę z prelegentem po prezentacji poprowadzi Justyna Orchowska, socjolożka, aktywistka miejska, a także członkini Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
O tym, w jaki sposób zwiększyć dostępność przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością i nie tylko opowie Piotr Czarnota Ekspert ds. dostępności. Konwersację z prelegentem poprowadzi Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB oraz Działu Usług Eksperckich w Fundacji Integracja.
Z kolei Suvi Häkämies, Business Director w Gaia Consulting Oy, poruszy kwestię miasta jako platformy innowacji w poszukiwaniu rozwiązań pozytywnie wpływających na klimat. Dyskusję poprowadzi Marta Obarska, redaktorka wicenaczelna "Magazynu Miasta".
Reklamoza, zrównoważona mobilność i zwierzęta w mieście
Trzeci dzień zacznie się od pytania "Czy można wygrać z reklamozą w polskich miastach?" Odpowiedzi będzie szukać Magdalena Milert, w sieci znana jako @pieing, a w wraz z nią Łukasz Harat, urbanista prowadzący mikro-telewizję o kulturze miejskiej Street Cloud oraz kanał na YouTube antyRAMA.
O tym, jak harmonijnie połączyć w mieście pieszych, rowerzystów i użytkowników zbiorkomu opowie Tomasz Tosza, zastępca dyrektora zarządu dróg w Jaworznie, który wygłosi prelekcję "Zrównoważona mobilność na przykładzie miasta Jaworzno". Dyskusję poprowadzi Szymon Ciupa, ekspert ds. Smart City i geoinformacji oraz autor bloga o miastach prawdziwie inteligentnych smartcity-expert.eu.
Na koniec uczestnicy zastanowią się wspólnie nad tym, jak sensownie dbać o zwierzęta w mieście. Temat ten przybliży Piotr Tryjanowski, jeden z najczęściej cytowanych biologów w Polsce, badacz fauny miast i interakcji zwierząt i ludzi. Pogawędkę z naszym prelegentem poprowadzi Aleksandra Szurlej-Kielańska, ornitolog i przyrodnik, współautorka publikacji przyrodniczych.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie konferencja 2022