Konferencja o polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej

Nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych z ukraińskimi firmami, pozyskanie informacji na temat wsparcia polskich inwestycji za granicą oraz potencjalnych źródeł ich finansowania to główne atuty konferencji „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”. 21 listopada w Targach Kielce dzięki współpracy władz samorządowych Miasta Kielce i Województwa Świętokrzyskiego oraz ukraińskiego obwodu winnickiego i miasta Winnica odbędzie się biznesowa konferencja poświęcona wzmacnianiu relacji Polski i Ukrainy.

W Urzędzie Miasta Kielce odbyła się konferencja prasowa, na której przekazano informacje na temat wydarzenia zaplanowanego na 21 listopada. Udział w spotkaniu z dziennikarzami wzięli: prezydent Kielc Bogdan Wenta, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, dyr. Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Piotr Kisiel, z-ca dyr. Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Anna Kucharczyk oraz Karol Gadowski z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą z Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Ważnym aspektem w przygotowywaniu wydarzenia są doświadczenia i relacje zbudowane podczas 65 lat partnerstwa Kielc i Winnicy oraz regionów świętokrzyskiego i winnickiego.

- Po wielu rozmowach z merem Winnicy Siergiejem Morgunowem i z władzami obwodu winnickiego doszliśmy do wniosku, że bardzo ważne będzie zorganizowanie konferencji, która nie tylko będzie miała charakter deklaracji. Przede wszystkim zależy nam na stworzeniu pola do nawiązania kontaktów pomiędzy firmami z Kielc i regionu świętokrzyskiego z przedsiębiorstwami ukraińskimi – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta. – Jako samorządy możemy pomóc w sieciowaniu biznesu i szukaniu nowych kierunków współpracy. Dotyczy to długoletniego procesu odbudowy kraju, jego infrastruktury i potencjału gospodarczego – podkreślił prezydent.

Wartością dodaną jest obecność 18 firm z Ukrainy, które podczas przyjazdowej misji gospodarczej będą poszukiwały kontrahentów w ramach spotkań B2B. W konferencji zapowiedzieli także udział przedstawiciele Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Banku Gospodarstwa Krajowego, UkraineInvest i in. Dla przedsiębiorców przygotowane będą stanowiska informacyjne oraz przestrzeń do rozmów B2B (networking).

- Nasi przyjaciele z Ukrainy są w trudnym okresie. Obywatele, przedsiębiorcy bardzo odczuwają skutki konfliktu z Rosją. Jednak wszystkie konflikty kiedyś się kończą i należy przygotowywać się intensywnie do odbudowy. Z Ukrainy do Kielc przyjadą między innymi przedstawiciele branży IT, odnawialnych źródeł energii czy branży budowlanej – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.    

Spośród polskich firm swój udział potwierdziły m.in. Barlinek S.A., MB Recycling, Annabud, Balker, 4-Eco, Nordisca Ekofiber Polska, Pneumatic Complex, CPP Prema S.A., Kolporter, Jarbud Group.

Gośćmi z Ukrainy odwiedzającymi region w ramach misji gospodarczej będą przedstawiciele: ABM Recycling (odbiór i przetwarzanie sprzętu elektrycznego), Spółka z o.o. „Promautomatyka Winnica”  (automatyzacja procesów technologicznych), Mariupolska Grupa Inwestycyjna (logistyka lądowa i morska), Spółka z o.o. VOLTAGE GROUP (energetyka przemysłowa), Spółka z o.o. Winnicka Fabryka Żywności i Smaków (przetwórstwo warzyw i owoców), Ukraińskie Przedsiębiorstwo Wagowe (wagi samochodowe i in.), Spółka z o.o. „ORGANIK-D” (technologie w uprawie roślin okopowych),  PUBLICZNE STOWARZYSZENIE NAUKOWE I PRODUKCYJNE „FORT” (produkcja broni, amunicji i sprzętu specjalnego), Spółka z o.o. „FRENDT” (cyfrowe rozwiązania w rolnictwie), Prywatna spółka akcyjna „HNIWAŃSKA FABRYKA SPETSZALIZOBETONU” (konstrukcje żelbetowe), Spółka z o.o. “FRUKTONA-VN” (zbiór i przetwórstwo jagód), Spółka z o.o. “WINNICYABUD” (budownictwo mieszkaniowe), LLC „LVN Limited” (producent alkoholi, właściciel marki Nemiroff), Spółka z o.o. Firma “Pirena” (sprzęt gaśniczy, specjalistyczna odzież ochronna), Spółka z o.o. „Winstars Technology R&D” (usługi doradcze, badawcze, inżynieryjne), KNESS Group (energia odnawialna), Podillya Group  (budownictwo mieszkaniowe), Winnicki Klub Biznesu.

Jak poinformował przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk do Kielc zaproszono także przedstawicieli władz obwodu winnickiego.

- Na moje zaproszenie odpowiedzieli Wiaczesław Sokołowy Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej, Dmytro Czalenko członek Winnickiej Rady Obwodowej oraz Elżbieta Sawczuk kierownik departamentu odpowiedzialnego za rozwój i współpracę międzynarodową z obwodu winnickiego. Oprócz konferencji w Targach Kielce na 21 listopada zaplanowano spotkanie Komisji Strategii, Rozwoju i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z naszymi odpowiednikami z Ukrainy. Mamy nadzieję, że będzie to sygnał dla wszystkich, że wracamy do normalnej współpracy. Nie tylko mówimy o działaniu, ale też działamy – powiedział Arkadiusz Bąk.

Jak informuje Karol Gadowski z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce konferencja „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” została podzielona na dwie części – część konferencyjną i część związana z misją gospodarczą firm ukraińskich.

- W części konferencyjnej zaplanowano wystąpienia inauguracyjne, prezentacje przedstawicieli samorządu Kielc, województwa świętokrzyskiego oraz strony ukraińskiej. Odbędzie się także panel gospodarczy podczas, którego posłuchamy o dobrych przykładach inwestycji firm kieleckich w Ukrainie. Następnie rozpocznie się networking. Przygotowane zostaną także stoiska informacyjne – powiedział Karol Gadowski.  

Wydarzenie będzie prowadzone w dwóch językach. Organizatorzy zapewnią tłumaczenia symultaniczne.

Zapraszamy do rejestracji bez networkingu: https://www.targikielce.pl/join-in/rejestracja-udzialu/udzial-w-konferencji (do 20 listopada)

lub do rejestracji wraz z networkingiem: https://www.targikielce.pl/join-in/rejestracja-udzialu/udzial-w-konferencji-i-networkingu (tylko do 13 listopada).

Gospodarzem wydarzenia są Targi Kielce S.A. Więcej na temat organizatorów, partnerów i patronów konferencji można znaleźć na stronie: https://www.targikielce.pl/join-in/

 

Powrót na początek strony