KORONAWIRUS. Nowe rządowe obostrzenia

Premier RP, Mateusz Morawiecki, poinformował o nowych zasadach bezpieczeństwa, jakie zaczną obowiązywać od soboty, 24 października. Decyzją rządu, cały kraj zostanie objęty tzw. „czerwoną strefą”.

Nowe obostrzenia dotyczą zarówno życia społecznego, gospodarki i edukacji. Są to:

• nauka w klasach 4-8 szkół podstawowych w trybie zdalnym
• w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do lat 16 pod opieką dorosłego
• zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych i restauracji – możliwe przygotowywanie potraw na wynos i na dowóz
• ograniczenie imprez, spotkań, zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego
• ograniczenie przemieszczania się osób powyżej 70 roku życia (z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego czy sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego).

Nadal obowiązują dotychczasowe obostrzenia:
• szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym
• wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
• wydarzenia kulturalne do 25% publiczności
• zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni
• w transporcie publicznym zajętych max. 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
• 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m2
• 1 osoba na 15m2 w placówkach handlowych powyżej 100 m2

Wszystkie obowiązujące obostrzenia znajdują się pod adresem https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow