„Książka na św. Jana”. Czytelnicze prezenty od Miejskiej Biblioteki Publicznej

„Książka na św. Jana” to wyjątkowe święto książki związane z postacią Jana Kochanowskiego i prasłowiańskimi zwyczajami Nocy Świętojańskiej. Ambasadorem i pomysłodawcą akcji, którą już po raz drugi organizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, jest Jarosław Gugała – znany dziennikarz i prezenter telewizyjny. W dniach 23-24 czerwca 2023 r. zaplanowano akcje popularyzujące czytelnictwo.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w piątek, 23 czerwca już od godz. 10 będzie promować czytelnictwo w przestrzeni miejskiej razem z dziennikarzem Jarosławem Gugałą. O 18 zaprasza na spotkanie z Magdaleną Zawadzką w „Poczytalni na dVoRcu”. Dzień później na Placu Literatów MBP stworzy Strefę Miłośników Książek połączoną z kącikiem kreatywnym i rodzinnym konkursem „Książka łączy pokolenia”. O 18 w „Poczytalni” z czytelnikami spotka się Łukasz Orbitowski.

PIĄTEK 23 CZERWCA

„Podziel się książką” – Jarosław Gugała, dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach Anna Żmudzińska oraz bibliotekarze będą rozdawać kielczanom prezenty książkowe. Lektury trafią do urzędów, przychodni, szpitala, uczelni oraz instytucji kultury. Książkami podzielą się również bibliotekarze z WBP im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

PLAN AKCJI W KIELCACH 

09:45 – Urząd Miasta, Rynek 1;

10:00 – spotkanie z prezydentem Bogdanem Wentą;

10:10 - punkty przy ul. Małej: Mydlarnia u Franciszka, Optyk, Zegarmistrz, Centrum Podróży, Salon sukien ślubnych. Z ul. Małej bibliotekarze skręcą w ul. Kapitulną, następnie Sienkiewicza i Solną – rozdawać będą książki mieszkańcom Kielc.

Bibliotekarze MBP o 10:30 odwiedzą także przychodnię na Bocianku, Muzeum Zabawek i Zabawy, Collegium Medicum. Natomiast o 11:00 – pracownicy WBP im. Witolda Gombrowicza odwiedzają Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II przy ul. Jagiellońska 76 i zostawiają książki, a o 15:00 - pracownicy WBP zostawiają książki w Urzędzie Marszałkowskim.

Akcję przeprowadzą równocześnie biblioteki z miast powiatowych: MBP w Ostrowcu Świętokrzyskim, MBP im. Jana Długosza w Sandomierzu, MBP w Starachowicach, MGBP w Jędrzejowie oraz BP Miasta i Gminy Końskie.

„Gościnnie z książką” – wizyta promująca w MBP w Ostrowcu Świętokrzyskim, godz. 15:00. Spotkanie z Jarosławem Gugałą oraz rozdawanie książek mieszkańcom.

Spotkanie z Magdaleną Zawadzką - aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, autorką książek „Moje szczęśliwe wyspy”, „Gustaw i ja” i „Taka jestem i już!”. Rozmowę poprowadzi Hanna Grudzińska z Wydawnictwo Marginesy. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek. Poczytalnia Na dVoRcu, godz. 18:00. Wstęp wolny.

SOBOTA 24 CZERWCA

„Podziel się książką" – drugi dzień akcji. Na Placu Literatów w godz. 12:00-16:00 stanie „Strefa Miłośników Książek”. Kącik kreatywny połączony z warsztatami plastycznymi dla dzieci, konkurs dla całych rodzin „Książka łączy pokolenia” oraz stoiska bookcrossingowe. O wspaniałą zabawę z nagrodami zadbają bibliotekarze MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach oraz WBP im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim - pisarzem, laureatem Nagrody Zajdla i Paszportu „Polityki” za książkę „Inna dusza”, nominowanym do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Kępińska. Poczytalnia Na dVoRcu, godz. 18:00. Wstęp wolny.  

„Kulturalny senior” - bezpłatny wyjazd dla seniorów na komedię teatralną pt. „Inteligenci” do Białołęckiego Ośrodka Kultury w Warszawie. Obowiązują zapisy pod nr tel. 798 163 238.

Organizatorzy są pełni nadziei, że więcej bibliotek weźmie udział w akcji „Książka na św. Jana” i cała Polska będzie obchodzić imieniny Mistrza z Czarnolasu promując czytelnictwo. Dobre tradycje warto wspierać i kultywować – „Wymówki nie masz, gdy przyjaciel prosi” (Jan Kochanowski). 

Partnerzy wydarzenia:  Miasto Kielce, Biedronka, Wydawnictwo Marginesy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Buskowianka Zdrój, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Jupi jo!, Kielce Europejska Stolica Kultury 2029.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat Książka na św. Jana

Powrót na początek strony