„Książka na telefon” z dostawą do domu czytelnika

Kiedy zdrowie nie pozwala wyjść z domu, wtedy z pomocą przychodzą bibliotekarze. Wystarczy do nich zadzwonić i wkrótce pojawią się u czytelnika z ciekawymi lekturami. Akcja "Książka na telefon" prowadzona jest przez wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Z darmowej dostawy zbiorów mogą skorzystać osoby starsze i niepełnosprawne. Warunkiem jest posiadanie karty czytelnika. Chętnych nie brakuje.

Pani Barbara Zacharz chętnie korzysta z takiej formy kontaktu z biblioteką. Książki kocha od dziecka, a lektura to jej wierny przyjaciel. - Ja bez książki to dnia nie spędzę. Mój tak bardzo dużo czytał, pamiętam go zawsze z książka. W domu to się z bratem biliśmy o książki, ponieważ kiedyś nie było do nich takiego dostępu jak teraz. Jak poszłam do liceum i wypożyczyłam książkę, to on czyhał na nią - mówi czytelniczka.

Przeczytane książki wracają do biblioteki, a podczas wizyty bibliotekarza jest też chwila na rozmowę o lekturze. – Dyskutujemy, wymieniamy się swoimi pomysłami, doświadczeniami i tym co nas interesuje. Akcja „Książka na telefon” to bardzo ciekawa i potrzebna inicjatywa - mówi Barbara Zacharz.

Miejska Biblioteka Publiczna w ten sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom czytelników. Akcja prowadzona jest od kilku lat, miesięcznie to prawie sto zgłoszeń.

- Z naszej usługi najczęściej korzystają czytelnicy, którzy regularnie wypożyczają książki. Natomiast są też osoby, które z powodu choroby czy też innej niedyspozycji nie mogą same przyjść do biblioteki – mówi Katarzyna Iwańska kier. filii nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach

To również forma promocji czytelnictwa. Kielczanie z roku na rok coraz chętniej sięgają po książkę, o czym świadczą biblioteczne statystyki. Najchętniej wypożyczana jest literatura obyczajowa i kryminały.

- Oczywiście mamy takie pozycje w naszej ofercie. W tym roku także czekamy na nowości, zarówno my jak i nasi czytelnicy, którzy już o nie dopytują. Kielce czytają, a to jest nasza duma i priorytet na ten rok, aby jeszcze bardziej zachęcić kielczan do czytania. My zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki. W tym roku również przygotowujemy mnóstwo atrakcji. Festiwal książki i spotkania ze znanymi pisarzami, to tylko niektóre z nich - mówi Anna Żmudzińska dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach rok 2021 był udany, a rok bieżący zapowiada się podobnie. W ubiegłym roku przybyło czytelników o 24 procent, a o 26 wzrosła liczba wypożyczeń. Natomiast w pierwszym tygodniu 2022 roku było ich aż 8 tysięcy.