Nazwiska osób związanych z budową nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, zdjęcia aktorów oraz wyjątkowa lalka znalazły się w kapsule czasu, która dziś została przygotowana.
W poniedziałek, 29 maja w obecnej siedzibie Teatru uroczyście włożone do kapsuły zostały pamiątkowe przedmioty, w tym karteczki z nazwiskami osób, które stoją za inwestycją, pracowników Teatru oraz Urzędu Miasta. Znalazły się także zdjęcia aktorów oraz wyjątkowa lalka zaprojektowana i wykonana przez Barbarę Kurzątkowską z teatralnej pracowni plastycznej. Lalka przedstawia postać Stefana Karskiego, twórcę i pierwszego dyrektora „Kubusia”. Obecny na wydarzeniu Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc, dorzucił przypinkę z herbem miasta.
- Kapsuła czasu ma wymiar symboliczny i promocyjny, zachęcający do zwrócenia uwagi na Teatr i jego historię. Kiedyś, być może, za wiele lat, podczas generalnego remontu, przyszłe pokolenia dzięki kapsule dowiedzą się kto przyczynił się do budowy nowej siedziby – powiedział wiceprezydent.
5 czerwca w samo południe nastąpi przekazanie kapsuły ekipie budowlanej, która zamuruje ją w budynku przy ul. Zamkowej 1a, gdzie powstaje nowa siedziba.
Prace adaptacyjne budynków zespołu powięziennego przy ul. Zamkowej na potrzeby sceny młodego widza rozpoczęły się we wrześniu 2021 r. W ramach inwestycji przewidziano także odtworzenie zabytkowego muru przy wejściu głównym i rewitalizację muru więziennego z wieżyczką strażniczą.
- Obecnie trwa montaż instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych oraz prace tynkarskie i posadzkarskie wewnątrz obiektu. W budynku widoczny już jest zarys dużej sceny wraz z widownią. Trwa montaż elewacji na budynku oraz prowadzone są prace elewacyjne – informuje wiceprezydent Marcin Chłodnicki. Dodaje, że w najbliższym okresie zagospodarowywany będzie teren oraz prowadzone będą prace budowlane związane z przygotowywaniem pomieszczeń pod montaż urządzeń dla technologii sceny oraz oświetlenia technologicznego i akustyki teatru.
Nowa scena dla młodego widza w Kielcach przy ul Zamkowej powstaje na bazie pochodzących z XVIII wieku budynków na Wzgórzu Zamkowym: dawnej kuźni i dworu starościńskiego.
Główny budynek będzie wyższy, ale zachowa obecny kształt. Będzie nowy dach, część okien zostanie zamurowana, a te na parterze powiększone. W obiekcie powstaną dwie sceny teatralne: duża z widownią dla około 150 osób oraz mała z 80 miejscami. Zaplanowano też eleganckie foyer, szatnie i toalety dla widzów oraz bufet.