Kursy integracyjne dla obywateli Ukrainy

Do 14 lipca br. w trzech tygodniowych turnusach integracyjnych weźmie udział 90 osób z Winnicy, głównie matki z dziećmi. Przedsięwzięcie realizuje Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód. Kursy odbywają się w ramach projektu „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców INTEURO.INFO współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji "Bezpieczna przystań". Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce.

W środę, 29 czerwca w imieniu prezydenta Kielc Bogdana Wenty, gości przywitał wiceprezydent Marcin Chłodnicki oraz pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny.

- Chciałbym podziękować Stowarzyszeniu Integracja Europa-Wschód za tę wspaniałą inicjatywę i inne projekty dzięki, którym możemy się integrować. Mam nadzieję, że z serii zaplanowanych spotkań i wydarzeń, wyniosą Państwo jak najwięcej dla siebie. Wizyta w Kielcach jest także okazją do poznania naszego miasta, które z Winnicą łączy ponad 60 letnie partnerstwo – mówił podczas spotkania w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce zastępca prezydenta Marcin Chłodnicki.

Obecnie w Kielcach przebywa 30 osobowa grupa dzieci, młodzieży i ich mam z Winnicy.

- Kursy organizowane są we współpracy z Fundacją "Podilska Gromada" - wieloletnim partnerem naszego Stowarzyszenia. To właśnie do Fundacji trafiają wszystkie transporty z pomocą humanitarną wysyłane z Kielc. Wśród naszych gości mamy Panie, które zajmują się segregowaniem i rozdzielaniem darów, które są przekazywane na front oraz uchodźcom z innych rejonów Ukrainy. Miasto Kielce jest otwarte na Ukrainę i zależy nam, aby to pokazać – mówił Krzysztof Kalita prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód.

Podczas kursów uczestnicy wezmą udział w licznych działaniach integracyjnych, warsztatach teatralnych, artystycznych i psychologicznych. Nie zabraknie też czasu na warsztaty z językiem polskim oraz zwiedzanie Kielc i województwa świętokrzyskiego.