Lalki bohaterkami nowej wystawy w Muzeum Zabawek i Zabawy

Od 22 października 2021 r. do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można zobaczyć wystawę czasową „ Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków”.

Na wystawie, na przykładzie prezentowanych obiektów, prześledzone zostaną przemiany kanonu kobiecego piękna i ról jakie przypadło pełnić kobietom. Przybliżona zostanie historia lalki-modelki i treści jakie niesie ze sobą ta popularna zabawka.

Matka, opiekunka domowego ogniska, walcząca o swoje prawa wojowniczka, filantropka, nauczycielka, dama-towarzyszka, kobieta pracująca zawodowo, bizneswoman – z każdą z tych pełnionych przez kobiety ról wiązał się określony wygląd, w tym strój, ulegający na przestrzeni wieków przemianom. Stąd też na wystawie obok lalek pojawią się również elementy kobiecej garderoby z XIX, XX i XXI wieku, fotografie z wizerunkami kobiet i wydruki stron z pierwszych magazynów mody.

Wystawa zabierze widza do świata lalek-modelek. Wśród eksponatów znajdą się m. in. replika lalki Pandory, lalka Heleny Paderewskiej, modowe lalki z porcelany i tkanin, francuski kufer podróżny dla lalki z początku XX w., miniaturowy gorset z 1910 r., i wiele innych lalkowych akcesoriów modowych.

Prześledzić będzie można ewolucję jakiej uległo najmłodsze wcielenie lalki-modelki, czyli Barbie, od momentu powstania tej zabawki w 1959 r. po czasy współczesne. Egzemplarz inspirowany kreacją Audrey Hepburn z „Rzymskich wakacji” czy lalki wzorowane na „dziewczynach Bonda” to jedne z ciekawszych wcieleń Barbie, które zostaną pokazane na wystawie.

Poza eksponatami ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, zwiedzający zobaczą obiekty z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i z prywatnych kolekcji Magdaleny Mroczek-Stachowiak, Katarzyny Biszczanik i Alicji Sztylko oraz lalki z oferty sprzedażowej antykwariatu „Arsenał” w Krakowie i Galerii DAS w Kielcach. Dopełnieniem wystawy będzie miniaturowa wersja kolekcji kobiecej ubrań popularnej polskiej marki Risk Made in Warsaw.

 

Wernisaż wystawy: 22 października, godz. 18:00

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

  • Spotkanie z Magdaleną Mroczek-Stachowiak – kolekcjonerką i fotografką lalek kostiumowych, która opowie o historii tych lalek, a także przybliży świat współczesnych fashion dolls. Podczas spotkania będzie się można także dowiedzieć na czym polega kolekcjonerstwo takich lalek oraz z jakimi wiąże się wyzwaniami. Dodatkowo zostanie też zaprezentowany sposób identyfikacji lalki, a także zostaną omówione rozmaite aspekty działalności, które składają się na tą pasję.
  • Warsztaty rodzinne „Magiczne motanki”. Zwyczaj motania laleczek zakorzeniony jest w kulturze Słowian. Dawniej wierzono, że lalki mogą mieć magiczną moc np. chronią przed pechem, gwarantują bezpieczeństwo domostwa czy pomagają spełniać marzenia. Jak wykonać własną motankę przekonają się uczestnicy spotkania.
  • Projekt tworzenia współczesnych interpretacji lalek w formach użytkowych to nasza propozycja którą przygotowaliśmy wraz z Instytutem Dizajnu i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach dla studentów z Wydziału Sztuki UJK.
  • Spotkanie z Elizą Kwiatek, jedyną w Kielcach modystką prowadzącą pracownię modniarską. Opowie ona o miłości do kapeluszy, swojej pasji, zdradzi tajniki warsztatu. Goście wydarzenia będą mieli niebywałą okazję wykonać własne fascynatory czyli ozdobę na głowę.
  • Warsztaty prowadzone przez Katarzynę Radziwiłł autorkę książek dla dzieci „Historia kobiet”, „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, „Rozumiemy się bez słów”.

Powrót na początek strony