Lasy, parki i rezerwaty otwarte

Kieleckie rezerwaty znów dostępne dla zwiedzających. Pogoda zachęca do spacerów i przejażdżek, ale w czasie pandemii najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Od 20 kwietnia rząd rozluźnił nieco restrykcje związane z koronawirusem. Możliwe jest przemieszczanie się pod warunkiem zachowania dystansu i zasłaniania twarzy. Osoby powyżej 13 roku życia mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego. Otwarty został także wstęp do lasów i parków. Nadal obowiązuje zakaz korzystania z siłowni i placów zabaw. Geopark Kielce od kilku dni przygotowywał się do otwarcia rezerwatów Kadzielnia, Wietrznia i Ślichowice.

- Sprawdziliśmy w jakim stanie jest infrastruktura w rezerwatach – mówi Andrzej Płonka z Geoparku Kielce.

Po przerwie wraca też Tyrolka na Kadzielni. Trasą opiekuje się Fundacja WLK4. Zjazdy, które trzeba wcześniej zarezerwować, będą organizowane w małych grupach, przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Szczegóły na stronie  parku linowego „Tyrolka na Kadzielni”.

Jednak nie wszystkie atrakcje rezerwatu będą dostępne. Ze względów bezpieczeństwa jaskinie na Kadzielni, zamknięte będą do odwołania, amfiteatr pozostanie pusty, dopóki obowiązywać będzie zakaz organizowania imprez masowych. Natomiast w maju Geopark Kielce planuje otwarcie Ogrodu Botanicznego oraz uruchomienie wodospadu na Kadzielni.

Pamiętajmy, że otwarcie dostępu do parków i lasów nie zwalnia nas z odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Poluzowania obostrzeń nie można traktować jako zachęty do wyjścia z domu. Zachowanie dystansu społecznego lub zupełnej izolacji,  spowalnia rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Powrót na początek strony