Lato w Kielcach pełne propozycji dla dzieci i młodzieży

Darmowe wejścia na miejskie pływalnie, spotkania z książką, warsztaty taneczne, fotograficzne, popularnonaukowe, teatralne czy artystyczne, spacery tematyczne, wycieczki i półkolonie. Miejskie instytucje przygotowały bogatą ofertę akcji „Lato w mieście 2022”.

Propozycje będą doskonałą alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem. Z bogatej oferty każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, aby rozwijać swoje pasje lub odkryć w sobie nowy talent.

O akcji „Lato w mieście 2022” podczas spotkania z dziennikarzami na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach opowiadali zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, z-ca dyr. Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Grzegorz Sowiński oraz przedstawiciele miejskich jednostek kultury.

- Jesteśmy przekonani, że to co przygotowały nasze instytucje pozwoli młodym ludziom zagospodarować czas wolny. W tym roku nieodpłatne propozycje kierujemy też do dzieci z Ukrainy, które już przebywają w Kielcach i tych, które przyjadą do nas. Planujemy wycieczki i zajęcia sportowo-rekreacyjne. W tym roku będziemy gościć około 200 dzieciaków z Winnicy. We współpracy z województwem zorganizujemy dla nich cztery turnusy letniego wypoczynku wypełnione różnego rodzaju aktywnością i zwiedzaniem nie tylko Kielc, ale też całego regionu – poinformował wiceprezydent Marcin Chłodnicki.   

W pogodne dni, których miejmy nadzieję będzie jak najwięcej, można szukać ochłody na Basenie Letnim przy ul. Szczecińskiej. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach zaprasza na otwarcie basenu w sobotę, 25 czerwca. Tego dnia wstęp dla wszystkich będzie darmowy. Na miejscu czekać będą dodatkowe atrakcje, m.in. pokazy ratowników medycznych, policji i wojska.

Przez całe wakacje w wybranych godzinach można będzie korzystać bezpłatnie z miejskich pływalni – w lipcu na Barwinku i przy ul. Krakowskiej a w sierpniu przy ul. Jurajskiej i Kujawskiej.

Szkoły i kluby sportowe zapraszają na zajęcia z elementami piłki siatkowej, piłki ręcznej, koszykówki, boksu i judo. Chętni będą mogli wskoczyć na wrotki lub poznać podstawy gry w tenisa ziemnego.

Młodzieżowy Dom Kultury zaproponuje młodym ludziom m.in. zajęcia z plastyki, choreografii, muzyki, animacji teatralnych, gry i zabawy. Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny.

Tradycyjnie przez całe lato czekają na dzieci i młodzież, z konkursami, grami, spotkaniami z literaturą i lekcjami z języków obcych, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W lipcowe weekendy Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na seanse w kinie plenerowym na kieleckich osiedlach. Każde wydarzenie to także zabawy dla najmłodszych. Oczywiście wstęp jest bezpłatny. Projekt jest realizowany w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

Dodatkowo w KCK odbędą się warsztaty plastyczne i zwiedzanie zakamarków gmachu dla grup zorganizowanych oraz teatralne półkolonie dla dzieci z Kielc i Ukrainy.  

W czasie wakacji Muzeum Historii Kielc zdradzi sekrety dawnych urządzeń, opowie o chorobach i zdrowiu w Kielcach i pomoże stworzyć „dziki” zegar i przewodnik po najpiękniejszych miejscach w mieście.  

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zorganizuje spacery po historycznych zakątkach stolicy świętokrzyskiego dla mieszkańców, grup zorganizowanych, społeczności ukraińskiej, dzieci autystycznych i ich rodziców oraz podopiecznych Domów Pomocy Społecznej. Z kolei Instytut Dizajnu zaprosi młodych ludzi do zabawy w projektantów z wykorzystaniem gliny.   

Muzeum Zabawek i Zabawy postawi na rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych dzieci w czasie m.in. lekcji kaligrafii, warsztatów origami i projektowania własnej książki. Placówka ma też ofertę dla całych rodzin, dorosłych i seniorów. W tym roku chce postawić na uważność i budowanie emocjonalnego dobrostanu. Cykl weekendowych warsztatów będzie poświęcony bajkoterapii, muzykoterapii, dogoterapii. Planowane są zajęcia relaksacyjne m.in. z wykorzystaniem gongów.

Artystycznie lato można spędzić w Domu Kultury Zameczek i w Ośrodku Kultury Ziemowit. Pod okiem instruktorów dzieci i młodzież będzie mogła szlifować śpiew, taniec i grę na gitarze. W programie znalazły się również wycieczki po regionie.  

Głodnych zgłębiania tajemnic świat zaprasza Energetyczne Centrum Nauki. Letnie zajęcia będą poświęcone hologramom, drzewom w mieście, luminescencji i mięśniom w ludzkim ciele.

Tradycyjnie już Kielecki Teatr Tańca w drugiej połowie sierpnia zachęci młodych ludzi do tańca. Będzie można spróbować takich technik jak jazz, broadway jazz, disco dance, modern, taniec klasyczny oraz hip hop.

- Zachęcam do zaglądania na strony internetowe poszczególnych instytucji. Tam można znaleźć pełną wakacyjną ofertę – powiedział Grzegorz Sowiński, z-ca dyr. Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Powrót na początek strony