Lato w teatrze. Artystyczne półkolonie w KCK

grupa dzieci przed KCK
fot. Mateusz Wolski

Od poniedziałku, 4 lipca trzydziestoosobowa grupa dzieci uczestniczy w zajęciach „Lato w teatrze” organizowanych przez Kieleckie Centrum Kultury. Zajęcia pod hasłem „Raz, dwa, trzy, wygrywamy my!” są dofinansowane przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w wysokości 37 tys. złotych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Wakacyjne półkolonie w Instytucie mają już piętnastoletnią tradycję. KCK realizuje je po raz pierwszy, wspólnie z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” – wyjaśnia dyrektor KCK Augustyna Nowacka. Dzieciaki pracują w mniejszych grupach z pięcioma prowadzącymi przez dwa tygodnie. Za zajęcia teatralne odpowiadają aktorzy z „Kubusia”: Agata Sobota, Ewa Lubacz i Michał Olszewski. Zajęcia plastyczne poprowadzi Daria Maroń-Ptak z KCK, a zajęcia integracyjne i kulturowe – Agnieszka Kozłowska-Piasta. Dzieci odwiedzą także Muzeum Zabawek i Zabawy, Radio eM.

W ekipie uczestników jest ósemka dzieci z Ukrainy, mieszkająca od kilku miesięcy w Kielcach. Rekrutacją i wsparciem zajęło się Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, od lat współpracujące z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy. - Zabawa to doskonała metoda na integrację. Okazuje się, że bawić lubią się wszystkie dzieci, bez względu na narodowość, język. To doskonale widać podczas naszych zajęć. Już zawiązały się międzynarodowe przyjaźnie – opowiada dyrektor KCK.

Efekt ich dwutygodniowej pracy zobaczyć będą mogli wszyscy. - Już dziś zapraszamy na pokaz finałowy, który odbędzie się 17 lipca o godz. 18.00 w Kieleckim Centrum Kultury. Czy to będzie spektakl, etiudy, instalacja, a może teatr uliczny, przekonamy się wkrótce. Naczelną zasadą „Lata w teatrze” jest podążanie za dziećmi, ich wyobraźnią i kreatywnością. To one są twórcami, a prowadzący pomagają im zrealizować pomysły – wyjaśnia Augustyna Nowacka.

„Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Mateusz Wolski/KCK

Powrót na początek strony