Laureaci konkursu plastycznego "Green@Future" otrzymali nagrody

Młodzi plastycy z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach zdeklasowali konkurencję podczas konkursu „Green@Future 2024. Ningbo and International Friendship Cities Painting Competition”. W poniedziałek nagrody laureatom wręczyła Prezydentka Kielc, Agata Wojda.

Tematem konkursu była szeroko rozumiana kwestia Ziemi jako wspólnego domu, powiązane z tym skojarzenia na temat ekologii, zachwytu nad pięknem otaczającego świata, przyszłości naszego globu i roli człowieka w ochronie przyrody. Przygotowując prace, artyści musieli pamiętać, że tworzą konkretną wypowiedź plastyczną, której ostatecznie nadadzą tytuł. Połączenie obrazu ze słowami stworzyło spójną całość, rodzaj krótkiego hasła czy myśli pokazujących sposób myślenia autorów i miało wpływ na ostateczny odbiór pracy przez jury w Ningbo.

Wychowankowie MDK otrzymali łącznie 11 nagród, w tym najcenniejszą - Grand Prix. Kielecka młodzież, która była jedynym przedstawicielem naszego kraju, rywalizowała z rówieśnikami z m.in. Francji, Japonii, Korei, Jordanii, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Armenii, Ekwador, Wietnamu czy Madagaskaru. Na konkurs łącznie nadesłano 1015 prac z 15 miast i 13 krajów.

- To jest niesamowita radość, kiedy mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta robią coś co kochają, coś z czego czerpią satysfakcję, realizują swoje pasje i okazuje się, że jest to doceniane nie tylko w naszych czterech ścianach, przez rodziców, nauczycieli – przekonuje prezydentka Agata Wojda. - Powinniśmy się raz na zawsze wyzbyć kompleksów, że może jesteśmy z nie największego miasta, nie najbogatszego kraju, ale jesteśmy ludźmi, którzy mają swoje talenty, potrafią się nimi chwalić i jak się okazuje, ogromne potwierdzenie tego co mówię przychodzi z miejsca, które wydawałoby się, że jest w całkiem odległym świecie.

Nagrodę specjalną, jedyną przewidzianą przez organizatorów, otrzymała Nina Ajchel, dwie pierwsze - Marcelina Krzysiek i Tosia Tumiłowicz, pięć drugich - Amelia Opoka, Kacper Kwiatek, Tola Ośka, Maja Biskupska, Natalia Kozłowska oraz trzy trzecie - Maja Wójcik, Zosia Domagała oraz Antonina Raczyńska.

- Dzieci są prawdziwe. Zawsze pokazują to co czują, dotykają emocji i te prace są tego efektem. Bardzo jesteśmy dumni z wyróżnienia i gratulujemy, zarówno laureatom, jak również pedagożkom, opiekunkom pracowni plastycznej – powiedział Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Wszystkie prace powstały na formacie A3 w technikach rysunkowych i malarskich, wykonane zostały m.in. pro markerami, tuszem kreślarskim, cienkopisami, ołówkami, kredkami akwarelowymi, farbami akwarelowymi i akrylowymi. Zaproszenie do konkursu nadeszło z partnerskiego miasta Yuayo (część aglomeracji Ningbo) przy współpracy Pana Rena Enji – Przedstawiciela Miasta Kielce w Chinach.