Łaziki marsjańskie rozpoczęły rywalizację

Do niedzieli temat lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca i wykorzystania kosmicznych technologii będzie dominować w Kielcach. W piątek na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej rozpoczęła się siódma edycja zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge.

Na torze przy Politechnice Świętokrzyskiej pojawił się największy na świecie, aktywny wulkan marsjański. Zawodnicy ERC wystartowali w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. W tym roku do finału konkursu zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów.

- Dla nich najważniejszą rzeczą jest to, że tu przyjechali. To są finały. Oni już są zwycięzcami - przekonuje Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

W zawodach stacjonarnych drużyny wykorzystują zaprojektowany przez siebie łazik, który mierzy się z zadaniami przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule zdalnej, wykonają zadania z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up.

Przy Politechnice Świętokrzyskiej powstał Marsyard, czyli marsjański tor, na którym pojawił się największy na świecie, niemal dwumetrowy, aktywny wulkan marsjański. Jego konstrukcja bazuje na tym, co udało się dowiedzieć naukowcom o fragmencie Marsa nazywanym Elysium Planitia.

Drugą częścią wydarzenia będą prelekcje i warsztaty w Strefie Inspiracji. Eksperci przybliżą informacje o Marsie i plany dotyczące załogowych misji na Czerwoną Planetę, kolejnym tematem będzie Księżyc oraz komercjalizacja sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy o wykorzystaniu technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesach polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie.

- Cieszymy się, że możemy być partnerem takiego wydarzenia, że odbywa się ono właśnie w Kielcach. Rozpoczynamy również przygotowania do tego, aby za rok, kolejną edycję znów zorganizować w naszym mieście - powiedział Prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Zmagania drużyn w zawodach oraz prelekcje ekspertów można śledzić także online. Streaming ze wszystkich trzech dni European Rover Challenge dostępny będzie na stronie internetowej roverchallenge.eu, na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na kanale SpaceTalks na YouTube. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi.

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza.

 

Powrót na początek strony