Łaziki marsjańskie znów zagoszczą w Kielcach

Najlepsze drużyny świata ponownie staną w szranki w zawodach robotów marsjańskich – European Rover Challenge. Największe kosmiczno-robotyczne wydarzenie w Europie, odbędzie się w dniach 9–11 września na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim rywalizować będzie 30 drużyn z całego świata. Goście wydarzenia będą mogli zwiedzić stoiska wystawiennicze, wziąć udział w warsztatach naukowych, wysłuchać prelegentów opowiadających m.in. o eksploracji kosmosu. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

O przebiegu wydarzenia poinformowano podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli Prezydent Kielc Bogdan Wenta, rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, Tomasz Janusz zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego oraz Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, która jest głównym organizatorem European Rover Challenge.

W finale zawodów zobaczymy 16 drużyn z 7 krajów, które pojawią się osobiście w Kielcach, z kolei 14 wystartuje w formie zdalnej, obsługując łazik Leo Rover, który będzie operował na torze marsjańskim, zbudowanym na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. Wśród polskich zespołów na Marsyardzie zobaczymy m.in.  IMPULS z łazikiem IMPULS II z Politechniki Świętokrzyskiej, AGH Space Systems z łazikiem Kalman, SKA Robotics z łazikiem Sirius II oraz KNR Rover Team z łazikiem Hal-062 z Politechniki Warszawskiej.

Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 zaplanowano interdyscyplinarne debaty, pokazy nowoczesnych rozwiązań robotycznych, emisje naukowych filmów w technologii 3D, czy możliwość samodzielnego poprowadzenia łazika marsjańskiego.

Dzięki transmisjom i relacjom na żywo w mediach społecznościowych do ERC może dołączyć publiczność z całego świata. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia, dzięki internetowej transmisji, uczestniczyło niemal pół miliona osób z najdalszych zakątków globu. 
   
ERC odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. przedstawiciele NASA, ESA i Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Wydarzenie zostało także objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Polish Space Industry Association.

Współorganizatorami tegorocznej edycji wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

Do grona partnerów dołączyli już m.in. Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Kell Ideas, Freedom Robotics, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz Mastercam. Więcej informacji o zawodach łazików i towarzyszących im wydarzeniach odnaleźć można na stronie internetowej European Rover Challenge.

Powrót na początek strony