Ludzie kieleckiej kultury zostali nagrodzeni

Aktorzy, przedstawiciele świata literatury i muzyki oraz inni animatorzy kultury znaleźli się w gronie osób wyróżnionych przez Prezydenta Miasta Kielce. Zgodnie z tradycją wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2022 rok, uświetniło obchody Święta Kielc.

Uroczysta gala odbyła się w piątek, 23 czerwca w ogrodzie Domu Środowisk Twórczych. Nagrody Prezydenta Kielc przyznano w trzech kategoriach, wręczono również jedno wyróżnienie. 

Doroczne nagrody przyznawane są na wniosek radnych, związków twórczych, stowarzyszeń oraz innych organizacji działających na rzecz kultury. Otrzymują je osoby, zespoły, a także organizacje mające swoją siedzibę w Kielcach, które wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury. 

Nagrody I stopnia otrzymali poetka i pisarka Zyta Trych, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Ewa Lubacz oraz aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego Dawid Żłobiński.

Nagrody II stopnia trafiły do muzyka Lecha Skawińskiego, dziennikarza i regionalisty Jerzego Daniela oraz nauczyciela i przewodnika Jerzego Osieckiego.

Nagrody III stopnia otrzymali dr Oliwia Hildebrandt – artystka multimedialna, Kapela Podwórkowa Scyzory oraz Świętokrzyski Kwintet Blaszany.

Wręczono również wyróżnienie dla Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, które jest jednym z najstarszych stowarzyszeń kulturalnych w Kielcach.

Nagrody dla naszych ambasadorów w świecie kultury wręczyli prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Anna Kibortt. W gali uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta, dyrektorzy miejskich jednostek, rodzina i przyjaciele nagrodzonych oraz mieszkańcy Kielc.

- Nasze miasto ma bardzo wiele do zaoferowania, a nagrody są wyrazem naszej wdzięczności dla kieleckich artystów, animatorów kultury i wszystkich tych, którzy poprzez swoją artystyczną działalność promują Kielce. W ten sposób chcemy docenić osoby, które angażują się w pobudzanie życia kulturalnego w naszym mieście, a poprzez swoją działalność promują Kielce. Serdecznie dziękuję Państwu za ambitną działalność i życzę Państwu dalszych sukcesów – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- To wielka rzecz, gdy władze miasta wyróżniają ludzi, którzy poświęcili swoje lata i swój wysiłek, aby nasze miasto piękniało. Dziękuję za to wyróżnienie - powiedziała w imieniu nagrodzonych Zyta Trych. Na zakończenie poetka dodała - Dałeś mi Panie to miejsce w tym mieście, którego nikt nie potrzebował. Dałeś mi to miejsce, które nikomu było niezbędne. Dałeś mi po to, abym skąd miała gdzieś iść, i dokąd wracać. Dałeś mi zwykłe ludzkie bycie, a ja zrobiłam sobie z tego długie piękne życie - powiedziała Zyta Trych. 

Galę wręczenia nagród dla ludzi kultury uświetnił koncert kwartetu wokalnego The Sound Pack z towarzyszeniem Yarosh Organ Trio.

Dalsza część tekstu z prezentacją sylwetek laureatów pod galerią zdjęć.

NAGRODY I STOPNIA

ZYTA TRYCH

Długoletnia prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. Autorka kilkunastu tomików poezji i prozy. Preferuje głównie formy literackie takie jak esej i reportaż. Ma na swoim koncie wiele recenzji w publikacjach twórców lirycznych regionu świętokrzyskiego. Inicjatorka i współorganizatorka plenerów malarskich, dorocznych wystaw malarskich, spotkań autorskich. Pomysłodawczyni odznaczenia Bene Meritus dla twórców upowszechniających kulturę w mieście. Dzięki jej zdolnościom organizatorskim TPSP zostało w roku 2013 nagrodzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Towarzystwo otrzymało także w 2014 roku od Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego tytuł Zasłużony dla Kultury Świętokrzyskiej i otrzymało w 2015 roku nagrodę Prezydenta Miasta Kielce. W bieżącym roku, 27 kwietnia 2023 r., w trakcie jubileuszowej gali Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych zostało odznaczone Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego.

Pani Zyta Trych motywuje środowisko senioralne i młodzieżowe do pełnego uczestnictwa w życiu artystycznym, środowiskowym i społecznym. Jest wolontariuszem w działaniu na rzecz środowiska, ochrony i upowszechniania kultury w naszym mieście. Jest osobą rozpoznawalną w Kielcach z uwagi na duże zaangażowanie w propagowanie działań Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w mieście i regionie. Posiada umiejętność skutecznego poszukiwania wolontariuszy i sponsorów umożliwiających prowadzenie działalności kulturalnej TPSP. Przejawia inicjatywę jednoczenia wokół siebie osób uzdolnionych artystycznie. Utrzymując owocną współpracę z placówkami kultury w Kielcach zapewnia, zgodnie z założeniami statutu TPSP, propagowanie osiągnięć kulturalnych naszego regionu i kraju. Skutecznie promuje twórczość autorów prac literackich i malarskich, dorosłych i młodzieżowych w mieście i regionie. Posiada profil na portalu Facebooku, gdzie również zamieszcza prozę i poezję, ponadto jest współtwórcą strony internetowej TPSP na portalu społecznościowym. Bierze aktywny udział w przeróżnych akcjach charytatywnych.

Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, 1982; Odznaka "Za Zasługi Dla Kielecczyzny", 1984; Medal Komisji Edukacji Narodowej, KEN, 1984; Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury", 1999; Statuetka Nike Świętokrzyska TPSP, 2000; Nagroda Prezydenta Miasta Kielce, 2004; Medal Gloria Artis Gloria Artis, 2008; Świętokrzyska Nagroda Kultury, 2008.

WNIOSKODAWCA: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych - Maria Salus (Wiceprezes) - Małgorzata Sajkiewicz-Kręt (Wiceprezes)

EWA LUBACZ

Aktorka, pedagog teatru, animator kultury. Od 2006 roku związana z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach, gdzie pracuje jako aktorka-lalkarka. Z jej inicjatywy i na podstawie jej pomysłu Kieleckie Centrum Kultury wyprodukowało monodram „Ciotka Wieża", w którym Ewa Lubacz zagrała rolę kieleckiej malarki Jadwigi Trzcińskiej Prendoty. Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Aktorka współtworzyła cykl filmów animowanych „Pewnego razu w kamienicy", nawiązujących do filmu czarno-białego. Realizacje przedstawiały krótkie, proste historie wymyślonych mieszkańców ulicy Bodzentyńskiej w Kielcach. Brała też udział w performatywnych czytaniach dramatów, w Wakacyjnym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hura! ART!, ministerialnym projekcie „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne”, projekcie „Teatr Polska V”, którego celem jest wspieranie dostępu do oferty polskich teatrów. Uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie Instytutu Teatralnego „Lato w teatrze” w latach 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 w Teatrze „Kubuś" oraz w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie w 2018 r. Prowadziła autorskie warsztaty „Ciało w formie" podczas Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu Sztuka Edukacji w 2016 r., autorskie warsztaty pantomimy „Słowa, których nie słychać" podczas IX Ogólnopolskiej Giełdy Projektów odbywającej się w Kielcach w 2019 r. Założyła i prowadziła grupę teatralną TworzyMy działającą od 2013 r. przy Teatrze „Kubuś". Prowadziła warsztaty dla nauczycieli w ramach projektu „Teatr w szkole i przedszkolu" w 2015 r. Założyła i prowadzi studio pantomimy „Praca w Toku" w Kieleckim Centrum Kultury. Wyreżyserowała spektakl „Miasteczko", pokazy etiud pantomimicznych i współtworzyła projekt „Empatia". W latach 2009-2012 prowadziła wolontaryjnie warsztaty teatralne dla Fundacji Studio TM w Bazie Zbożowej w Kielcach. Od 2014 współtworzy „Wieczory Literackie" z Galerią Sztuki Sakralnej „Dom Praczki" w Kielcach, gdzie wykonuje i realizuje swój autorski program. Od 2017 r. koncertuje z recitalem piosenki francuskiej „Nad dachami Paryża". Od 2019 prowadzi teatr Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, w którym wyreżyserowała sztukę „Rewizor" M. Gogola. Od 2019 r. prowadzi autorską audycję dla dzieci „Dzieciaki Cudaki" w Radiu eM Kielce. W latach 2020-2021 w Radiu eM Kielce prowadziła cykl programów TV „Wszech Rozmowy", brała udział w wielu słuchowiskach.

Aktorka prowadziła warsztaty i zasiadała w jury (na etapie wojewódzkim) Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. W ramach programu „My samodzielni" wyreżyserowała spektakl „Spoon river" i prowadziła warsztaty z osobami niepełnosprawnymi w Końskich w 2014 r. Prowadziła również warsztaty m.in. w Staszowie, Stąporkowie, Górnie, Rakowie, Celinach, Pierzchnicy, Leszczynach, Woli Jachowej, Chmielniku.

Ewa Lubacz otrzymała tytuł Najpopularniejszej Aktorki w sezonie artystycznym 2021/22 - w plebiscycie publiczności „Wystrzałowy Kubuś!" na najpopularniejszą aktorkę, najpopularniejszego aktora i najpopularniejsze przedstawienie poprzedniego sezonu artystycznego, 2022. Zdobyła też Nagrody Dyrektora z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za rolę w spektaklu pantomimy „Piotruś i Wilk" oraz za rolę Wendy w spektaklu „Super Piotruś Pan".

Wraz z zespołem Teatru „Kubuś" zdobyła nagrody:

- tytuł Najpopularniejszego Przedstawienia w sezonie artystycznym 2021/22 dla „Legend ziemi świętokrzyskiej" w plebiscycie publiczności „Wystrzałowy Kubuś!" na najpopularniejszą aktorkę, najpopularniejszego aktora i najpopularniejsze przedstawienie poprzedniego sezonu artystycznego, 2022

- nagrodę Grand Prix i Nagrodę Jury Dziecięcego dla spektaklu „Pod adresem marzeń" na IV Festiwalu małych Prapremier
w Wałbrzychu, 2019

- Złotą Magnolię - Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę za scenografię na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Złota Magnolia" w Szanghaju (Chiny) za spektakl „Córka Króla Smoka", 2010;

- Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST w Słupsku za spektakl „Osiem świateł Chanuki", 2009

WNIOSKODAWCA: Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” - dyr. TLiA Piotr Bogusław Jędrzejczak.

DAWID ŻŁOBIŃSKI

Aktor zadebiutował na kieleckiej scenie rolą Cyryla w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w reżyserii Piotra Szczerskiego 18 września 2004 r. Do końca tego sezonu zagrał w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w 59 spektaklach - ponad 68 różnorodnych ról, pełnych pasji i aktorskiego zaangażowania. Szeroka gama scenicznych możliwości pozwala mu realizować się w repertuarze dramatycznym, lirycznym, wokalnym i komediowym. Współpracował ze znakomitymi reżyserami, m.in : Bohdanem Hussakowskim, Jerzym Gończakiem, Uną Thorleisfdottir, Mikołajem Grabowskim, Danem Jemettem. Za swoją pracę wielokrotnie był nagradzany przez krytyków i publiczność w Plebiscycie Publiczności o „Dziką Różę”. Łącznie otrzymał 8 statuetek, w tym 3 od dziennikarzy. Do sukcesów artysty może zaliczyć udane reżyserskie realizacje sceniczne. Zadebiutował jako reżyser w 2008 r. spektaklem „Zabić superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków” Łukasza Rippera. Wyreżyserował również przedstawienie „Wszyscy chcą żyć” Hanocha Levina w 2015 r. Był pomysłodawcą przygotowanego plenerowego przedstawienia „Katastrofa” Samuela Becketta, będącego pożegnaniem zmarłego w 2015 r. dyrektora kieleckiej sceny - Piotra Szczerskiego. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego aktor prowadzi warsztaty dla seniorów oraz lekcje teatralne dla młodzieży, dotyczące trudnej sztuki scenicznej.

W minionym sezonie teatralnym zagrał w czterech niezwykle interesujących premierach, w tym przejmującą postać Hersha Libkina w „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” Ishabel Szatrawskiej w reżyserii Łukasza Kosa i tytułową demoniczną postać w „Frankensteinie” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Te dwie role wyraźnie podkreślają możliwości sceniczne tego znakomitego aktora. We współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Teatru im. S. Żeromskiego wyreżyserował i zagrał w monodramie „Wielkanoc”, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2022 r.

WNIOSKODAWCA: Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. S. Żeromskiego.

NAGRODY II STOPNIA

LECH SKAWIŃSKI

Muzyk od lat tworzy, upowszechniania i promuje kulturę muzyczną w Kielcach, regionie świętokrzyskim i poza jego granicami. Daje klimatyczne koncerty w klubach i w placówkach kultury - gra na kieleckich milongach, tworzy oprawę muzyczną do spektakli i przedstawień kabaretowych, akompaniuje chórom, śpiewającym seniorom, na "Pieśniobraniach" i w ogrodzie włoskim kieleckiego Pałacu. Z wykształcenia jest matematykiem i informatykiem, ukończył Politechnikę Warszawską. To tam zaczął występować, a jego pierwsze występy artystyczne można było podziwiać w klubach studenckich. Był też akompaniatorem i dyrygentem w Harcerskim Zespole Estradowym Komendy Chorągwi Kieleckiej. Od kilku lat społecznie, charytatywnie akompaniuje miłośnikom grupowego śpiewania. Koncertował m.in. w Busku, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Ciechocinku, Krynicy, Zakopanem, Nałęczowie, Krakowie, Warszawie, Pradze, Wiedniu, Rzymie, Budapeszcie, Monachium, Berlinie, Norymberdze.

WNIOSKODAWCY:  Radni Rady Miasta Kielce Anna Myślińska i Jarosław Bukowski.

JERZY DANIEL

Dziennikarz, pisarz, wydawca, działacz kultury, regionalista. Po ukończeniu studiów podjął pracę w redakcji ówczesnego dziennika „Słowo Ludu”, gdzie pisał o kulturze naszego regionu. W 1982 r. został redaktorem naczelnym Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Przemiany", którym kierował do 1988 r. Wrócił do „Słowa Ludu" i objął stanowisko sekretarza redakcji. W 2003 r. założył Świętokrzyski Miesięcznik Kulturalny „Teraz”, który prowadził do 2013 r. Zakończył wówczas, po blisko półwieczu, etatową pracę redakcyjną, ale pozostał aktywnym publicystą, autorem książek oraz wydawcą. Jerzy Daniel jest wielokrotnym laureatem nagród prasowych, uprawia także reportaż literacki. Od początków działalności dziennikarskiej pisze o kieleckim środowisku artystycznym. Jest autorem licznych tekstów w katalogach wystaw malarskich i fotograficznych eksponowanych w galeriach krajowych i zagranicznych oraz szkiców w albumowych prezentacjach artystów. Szczególne miejsce w dorobku Jerzego Daniela zajmują wydawnictwa książkowe. Wszystkie mają charakter faktograficzno-dokumentalny i powstały z inspiracji losami ludzi, wydarzeniami i zjawiskami związanymi z Kielcami i regionem. Jest autorem wielu książek, m.in. „Całym sobą. Który miał na imię Jani, Iwan, Jean" (2021). Ta licząca ponad 400 stron pozycja przedstawia na szerokim tle historycznym postać Jana Strożeckiego (1869-1918), gimnazjalnego przyjaciela Stefana Żeromskiego. Autor wykonał ogromną pracę dokumentacyjno-źródłową, by w pełni przedstawić niezwykłe koleje losu Jana Strożeckiego, który już w czasach studenckich podjął działalność niepodległościową, był współtwórcą PPS i pierwszym (przed Józefem Piłsudskim) kierownikiem tej partii. Jerzy Daniel ma w swym dorobku również wiele opracowań edytorskich i redakcyjnych. Od 1994 r. Jerzy Daniel prowadzi jednoosobową Oficynę Wydawniczą „Scriptum”, która ma charakter niekomercyjny i zajmuje się publikacją książek, często debiutów, powiązanych postaciami autorów i tematyką z Kielcami i regionem świętokrzyskim.

WNIOSKODAWCA: Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.

JERZY OSIECKI

Całe życie zawodowe poświęcił kształceniu młodzieży i nauczycieli geografii. Pracując w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Kielcach, a później w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizował liczne kursy z zakresu geografii oraz edukacji regionalnej. Należał do autorów programów gimnazjalnych i licealnych oraz podstaw programowych w zakresie geografii, m.in. dla wydawnictw „Nowa Era" oraz WSiP. Brał udział w realizacji programów międzynarodowych z uwzględnieniem regionalistyki w Holandii (Amsterdam), Austrii (Graz) i Niemczech (Norymberga). Zajmował się badaniami nad historią regionu i Kielc XIX i XX wieku. W 1987 r. opublikował w wydawnictwie PTTK w Kielcach pracę „Z militarnych wydarzeń na Kielecczyźnie w czasie I wojny”. W tym samym roku w piśmie „Przemiany" zamieścił artykuł na temat wejścia Strzelców do Kielc. Była to pierwsza taka prezentacja ukazująca pozytywną reakcję Kielczan na akcję Józefa Piłsudskiego. W 1989 r. w Kielcach wydał książkę „Legenda 1914”. W latach 1988-1991 uczestniczył w pracach Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Czynu Legionowego. W 2001 r. w wydawnictwie MAC Edukacja, wspólnie z Jolantą Kuklińską przygotował program nauczania edukacji regionalnej w szkole podstawowej i w gimnazjum „Świętokrzyskie - skarby Ziemi, serce Polski. Dziedzictwo kulturowe w regionie”. W 2020 r. wydał książkę „Rzeczpospolita Kielecka, czyli Strzelcy w Kielcach”. Od lat współpracuje z kieleckim wydawnictwem „Światowid". Jest autorem tekstów do kilku albumów prezentujących Kielce i region na dawnych pocztówkach oraz zdjęciach. W 2007 r. album „Kartki z podróży” z tekstem J. Osieckiego otrzymał I nagrodę na Targach Edukacyjnych w Kielcach. W ostatnich latach współpracuje ze Stowarzyszeniem Kielecki Klub Kolekcjonera przy organizacji wystaw edukacyjnych. W 2004 r. rozpoczął wydawanie w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli czasopisma „Świętokrzyskie. Środowisko - Dziedzictwo kulturowe - Edukacja regionalna". Od 1969 r. jest przewodnikiem świętokrzyskim PTTK.

WNIOSKODAWCA: Radny Rady Miasta Kielce Jarosław Bukowski.

NAGRODY III STOPNIA

dr OLIWIA HILDEBRANDT

Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, zagranicznych, międzynarodowych i ogólnopolskich (Monte Carlo, Bruksela, Barcelona, Rzym, Madryt, Las Palmas, Telde, Scheersberg, Remscheid, Drezno, Warszawa, Szczecin, Jabłonna, Opole, Kielce). Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki i mixed mediów. Należy do międzynarodowej grupy zrzeszającej artystów z całego świata Ars Movimiento Culturale Rome w Rzymie oraz Broken Forest Group w Kanadzie. Od roku 2021 artystka jest reprezentowana przez Gallery Of Young Polish Art. w Warszawie. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Zainteresowania i zaangażowanie w obszarze sztuk wizualnych artystki widoczne są w ponad 20-letniej indywidualnej działalności artystycznej. Artystka swoje działania artystyczne ogniskuje wokół eksperymentów formalnych, nadając im sens, dąży do zapisu czasu w formie artefaktu, obiektu, dzieła, procesu. W malarstwie minimalizuje, zwracając się ku abstrakcyjnym formom, przez co nadaje swoim obrazom uniwersalny wymiar. Inspiracją staje się codzienność i naturalne procesy związane z czasem i właściwościami materii. Najbardziej wyrazistym, najmocniejszym i najtrwalszym motywem w jej twórczości jest motyw kamienia - krzemień pasiasty i minimalistyczny pejzaż od lat obserwowany w świętokrzyskim krajobrazie. Swoje inspiracje i obrazy pamięci regionu świętokrzyskiego promuje na całym świecie. Jej indywidualna twórczość artystyczna obejmuje: twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki i mix media; autorstwo wystaw indywidualnych i zbiorowych, zagranicznych, międzynarodowych i ogólnopolskich; autorstwo tekstów krytycznych i recenzji w zakresie sztuk wizualnych. Pani Oliwia jest twórcą interdyscyplinarnym, co pozwala jej od lat łączyć własną praktykę artystyczną i indywidualną pracę twórczą z innymi dziedzinami sztuki i kultury, poszerzając działania o przedsięwzięcia i projekty wpisujące się w sferę dziedzictwa kulturowego Kielc, regionu oraz na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zaangażowanie w rozwój i promocję sztuki i kultury, edukacji przez sztukę i kulturę widać w ponad 20-letniej pracy na stanowisku kierownika Działu Artystycznego, zastępcy dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. Artystka jest członkiem zarządu kieleckiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami z dziedziny kultury. Obecnie powołała i jest fundatorem Fundacji Hildebrandt House of Arts. Dom Promocji Sztuk Pięknych, gdzie skupia się na działaniach propagujących kulturę i sztukę w lokalnej społeczności miasta i regionu, jak i w obszarze ogólnopolskim i międzynarodowym. W swojej pracy artystycznej i kuratorskiej stwarza możliwości do integrowania środowisk twórczych, organizując wystawy i wydarzenia artystyczne o charakterze ogólnopolskim i na arenie międzynarodowej. Była wieloletnim kuratorem dorocznych wystaw twórczości plastycznej młodzieży z ZPSP - kieleckiego Plastyka, artystów z ISP UJK, jak i artystów z różnych środowisk, prezentując i promując ich twórczość w Galerii ZPAP Tycjan oraz Galerii Ślad MDK. Jest autorem wielu projektów, przedsięwzięć w zakresie kultury. Organizowała przeglądy i konkursy twórczości plastycznej autorów prac z całej Polski, wernisaże, spotkania autorskie, była kuratorem wystaw indywidualnych i zbiorowych, organizowała życia kulturalne dzieci i młodzieży w różnych dziedzinach artystycznych, naukowych i sportowych. Artystka posiada doświadczenie w pracy dydaktyczno-naukowej skupionej wokół teorii i praktyki artystycznej z zakresu sztuk wizualnych, teorii i historii sztuki, jaką prowadzi od 23 lat na wszystkich poziomach edukacyjnych (uniwersyteckim, akademickim, licealnym, zawodowym, gimnazjalnym oraz szkolnym i przedszkolnym), będąc nauczycielem i wykładowcą akademickim (Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Zakład Doskonalenia Zawodowego). Jest autorem artykułów z dziedziny sztuk wizualnych publikowanych w kieleckim magazynie kulturalnym „Projektor” popularyzującym wydarzenia artystyczne Kielc i województwa na skalę ogólnopolską i międzynarodową.

Nagrody i wyróżnienia:

·  2020 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci" 2020, Projekt Manufaktura Sztuki Oliwia Hildebrandt

·  2018 – Nagroda Prezesa ZPAP w 41 Interdyscyplinarnym Konkursie Twórców Przedwiośnie ’41, Galeria BWA, Kielce

·  2016 – Wyróżnienie specjalne – Nagroda Targów Kielce na 39 Interdyscyplinarnym Konkursie Twórców Przedwiośnie ’39, Galeria BWA, Kielce

·  2015 – Nagroda Prezydenta Miasta Kielce

·  2014 – Nagroda Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

·  2014 – Nagroda honorowa dla najlepszego nauczyciela prowadzącego w ogólnopolskich konkursach twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, Radom

·  2012 – Nagroda Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

·  2012 – Brązowy Krzyż Zasługi

·  2011 – Medal Komisji Edukacji Narodowej

·  2010 – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę

·  2008 – Nagroda Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

·  2007 – Nagroda Prezydenta Miasta Kielce

·  2003 – Nagroda Prezydenta Miasta Kielce

KAPELA PODWÓRKOWA SCYZORY

Kapela działa w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Grupę tworzą: Robert Kaleta - banjo; Zdzisław Nowak - akordeon; Mieczysław Armuła - bęben; Mirosław Stefański - śpiew, gitara; Tomasz Irski - śpiew, opiekun zespołu. Pierwsze próby muzyków-amatorów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Muzycy propagują folklor miejski. Słowa ich autorskich piosenek promują miasto, ukazują jego tradycje i urok, zachęcając do przyjazdu i zwiedzania. Ich działalność można uznać za kontynuację dzieła kapeli podwórkowej „Humorysy”, która funkcjonowała w Kielcach blisko 50 lat temu.

W swoim dorobku kapela posiada debiutancką płytę pt. „O Kielcach w Świętokrzyskiem”, na której znajdują się piosenki autorstwa Andrzeja Litwina i Henryka Morysa, znanych kieleckich animatorów kultury, a także gitarzysty Scyzorów - Mirosława Stefańskiego, emisję teledysku promującego piosenkę pt. „Spacer po Kielcach” w Teleexpresie oraz TVP3 Kielce. Z tą piosenką kapela zaprezentowała się także w inauguracyjnym odcinku programu pn. „Mosz Grajfka. Zostań Gwiazdą” produkcji Telewizji TVS w Katowicach. W planach kapeli jest wydanie albumu pn. „Od Humorysów do Scyzorów”.

Autorskich piosenek Scyzorów można posłuchać w Radiu Kielce, Radiu Rekord, Radiu z Qlturą i MeloRadiu. Kapela dwukrotnie reprezentowała Kielce i region świętokrzyski w Ogólnopolskich Festiwalach Folkloru Miejskiego. W ostatnim czasie otrzymała zaproszenie do udziału w World Folklore Festival - Cote d Azur - Sanremo 2023 oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Złotych Piaskach. Klip piosenki „Spacer po Kielcach” był emitowany w Teleexpresie oraz TVP3 Kielce. Scyzory grają i śpiewają na licznych spotkaniach z kielecką publicznością.

WNIOSKODAWCY:  Wojewódzki Dom Kultury,  radni Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś i Zdzisław Łakomiec.

ŚWIĘTOKRZYSKI KWINTET BLASZANY

Świętokrzyski Kwintet Blaszany od 2001 r. tworzą muzycy grający na instrumentach dętych blaszanych, na co dzień pracujący w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach. To doświadczeni muzycy i pedagodzy szkół muzycznych, absolwenci renomowanych uczelni artystycznych w Polsce: Zbigniew Pasieka (muzyk solista, trębacz), Wojciech Wojciechowski (muzyk orkiestrowy, trębacz), Marcin Czajkowski (muzyk orkiestrowy, waltornista), Michał Dudkiewicz (muzyk solista, puzonista), Krzysztof Gajda (muzyk orkiestrowy, tubista). Współbrzmienie pięciu instrumentów dętych blaszanych daje niepowtarzalne doznania w czasie koncertów. Repertuar prezentowany przez Kwintet zawiera muzykę poważną z różnych epok, muzykę rozrywkową, filmową oraz popularne przeboje muzyki polskiej i światowej.

Zespół z wielkim powodzeniem koncertuje, promując nasze miasto i region. Od wielu lat wzbogaca swoimi występami „Koncerty familijne” organizowane przez Filharmonię Świętokrzyską, „Zamkowe spotkania z muzyką” w Pałacu Biskupów Krakowskich, Pińczowie, Pierzchnicy, Mniowie, koncerty „Sceny Letniej” w Pałacu T. Zielińskiego w Kielcach oraz cykl koncertów „Z muzyką przez wieki", „Jeunesses Musicales" i „Muzyka dla wszystkich". Kwintet współpracuje z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, grając koncerty podczas Dni Nauki i sympozjów naukowych oraz z Politechniką Świętokrzyską, uświetniając inauguracje roku akademickiego, a także inne uroczystości akademickie.

W 2012 r. Zespół otrzymał „Scyzoryka” w kategorii „Muzyka klasyczna” w plebiscycie „Świętokrzyskie Scyzoryki". Od 2016 r. bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu „Muzyka z wieży" odbywającym się w Lewoczy (Słowacja). Kwintet wziął również udział w pierwszym wykonaniu hejnału miasta Lewocza w ramach obchodów 500-lecia odsłonięcia ołtarza Mistrza Pawła - ucznia Wita Stwosza. Starając się dotrzeć do jak najszerszego grona słuchaczy Kwintet występuje na koncertach plenerowych, koncertach organizowanych w kościołach i uczestniczy w koncertach okolicznościowych. Występuje podczas imprez organizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych, współpracuje z kieleckim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Zespół bierze również udział w audycjach szkolnych propagujących muzyką wśród dzieci i młodzieży województwa świętokrzyskiego. W 2005 r. Kwintet nagrał humoreskę napisaną przez kieleckiego kompozytora Pawła Lukowca, która znalazła się na jego płycie autorskiej. W 2016 r. Grupa wydała płytę z muzyką klasyczną i popularną.

WNIOSKODAWCA: Filharmonia Świętokrzyska

WYRÓŻNIENIE

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKNYCH

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych jest jednym z najstarszych stowarzyszeń kulturalnych w Kielcach. Swą działalność zapoczątkowało w 1923 r., gdy to przedwojenna inteligencja miasta powołała do życia Towarzystwo Miłośników Sztuki. W dalszych latach działalności nazwę stowarzyszenia zmieniono na Świętokrzyskie Towarzystwo Miłośników Sztuki. Okres wojny i lata czterdzieste to czas zastoju w życiu kulturalnym Kielc. Dopiero po okresie tzw. „odwilży” zaczęły powstawać dzisiejsze związki i organizacje artystyczne. Na bazie przedwojennych tradycji w 1956 r. reaktywowano dawne stowarzyszenie pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.

Towarzystwo od zawsze zajmowało się popularyzacją sztuk plastycznych i literackich uprawianych zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Zrzeszało i zrzesza w swych kręgach ludzi uzdolnionych artystycznie w różnym wieku, zarówno młodzież, jak i seniorów. Otacza ich szczególną opieką, promuje i wspiera, pozwala każdemu członkowi zaspokoić własne potrzeby twórcze i artystyczne. W tym celu organizuje liczne spotkania poetyckie, biesiady literackie, podczas których zostają pokazane szerszej publiczności osiągnięcia i dorobek twórczy członków TPSP. Stowarzyszenie wydało wiele zbiorowych tomików poezji, a ostatnio almanach pt. „Ludzie z pasją”. W ramach integracji pokoleniowej członkowie stowarzyszenia zapraszani są do szkól, bibliotek, gdzie prezentują swą twórczość i organizują warsztaty plastyczne. Towarzystwo jest inicjatorem i współorganizatorem corocznych plenerów malarskich (Iłża, Chęciny, Karczówka), na które zjeżdżają artyści nie tylko z Kielc, ale i z całej Polski, a nawet z zagranicy. Dzieła powstające w wyniku pracy członków TPSP reprezentują wysoki poziom artystyczny. Można je podziwiać i oglądać podczas wernisaży, 13 wystaw indywidualnych i 5 zbiorowych (2022 r.) w takich placówkach jak: Muzeum Historii Kielc, WDK, Klasztor na Karczówce, Dom Środowisk Twórczych, Zameczek, Ziemowit, Dworzec PKS, Civitas Christiana, Centrum Kultury w Chęcinach, w Iłży, w osiedlowych Domach Kultury. TPSP, utrzymując owocną współpracę z wyżej wymienionymi placówkami w dziedzinie literackiej i plastycznej, przyczynia się do propagowania kultury w Kielcach, regionie i poza jego granicami. Poprzez swą działalność umożliwia wszystkim ludziom bezpłatny dostęp do szeroko pojętej kultury.

Aktualnie Towarzystwo zrzesza około 100 twórców nie tylko z Kielc, ale również z całej Polski. Członków szczególnie zasłużonych odznacza Statuetką Nike Świętokrzyska i Medalem Bene Meritus. Stowarzyszenie za swą działalność i osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i promowania kultury zostało uhonorowane odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013), Świętokrzyską Nagrodą Kultury (2014), Nagrodą Prezydenta (2015). W 2023 roku Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia.

WNIOSKODAWCA: Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana - oddział Kielce

Powrót na początek strony