Mamy w mieście nowy mural. „Nasze MAKi” zakwitły na osiedlu Jagiellońskim

Na tandemie jadzie para, oboje się uśmiechają. Na błękitnym tle widać panoramę Kielc, otoczoną przez kwiaty maków. Mural na ścianie budynku przy ulicy Słonecznej 21 powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Nasze MAKi” (Mężczyzna a Kobieta). Inicjatywa realizowana przez Fundację „Empiria i Wiedza” oraz Fundację State of Poland przypomina, że kobiety i mężczyźni zajmują równoważne miejsce w społeczeństwie.

Autorem projektu jest Andrzej Tylkowski - grafik, którego charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne postaci, najbardziej znane z pocztówek, docierają do fanów w kilkunastu krajach świata. Dzieło to nie tylko zachwyca estetyką, ale także niesie za sobą ważne przesłanie społeczne - promuje równość i współpracę między kobietami i mężczyznami. Kielce są kolejnym miastem, w którym powstał mural kampanii MAKi. Podobne murale odsłonięto m.in. we Wrocławiu, Katowicach i Chorzowie. Każdy różni się detalami i zawiera m.in. panoramę miasta. 

Budynek przy ul. Słonecznej 21 znajduje się w zasobach miasta. Inicjatorzy kampanii zwrócili się do Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach z prośbą o udostepnienie jednej ze ścian budynku na potrzeby wykonania muralu. MZB udostępnia ściany pod murale za darmo, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

- Projekt muralu musi spełniać wymogi uchwały krajobrazowej. Poza tym przekaz obrazu powinien być uniwersalny i prospołeczny, nie może zawierać kontrowersyjnych treści. Mural kampanii „Nasze MAKi” pod tym względem nie wzbudził uwag, dlatego podpisaliśmy z inicjatorami kampanii umowę na udostepnienie ściany budynku przy ul. Słonecznej – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Krzysztof Miernik.

Powrót na początek strony