Marek Cecuła podarował Muzeum Historii Kielc ceramiczną instalację

Instalację "Zatrzymany czas” Marek Cecuła, światowej sławy artysta i ceramik przygotował specjalnie dla Muzeum Historii Kielc. Teraz znajdzie się ona w jego zbiorach. Dzieło odtwarza historię Kielc i jego mieszkańców, a przede wszystkim tragedię eksterminacji i całkowitego zniknięcia żydowskiej społeczności. Przedstawia kolaże starych fotografii ze zbiorów MHK oraz innych źródeł, które za pośrednictwem ceramicznej kalki zostały utrwalone na 48 ceramicznych naczyniach.

Wykorzystanie porcelanowych talerzy i półmisków – jak mówi sam autor - nawiązuje do utraconego domu i przekreślonego życia kieleckiej społeczności żydowskiej. W przekazaniu instalacji do zbiorów Muzeum Historii Kielc uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki oraz radny Jarosław Bukowski, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury RM Kielce.

- Ta instalacja jest dla mnie niezwykle emocjonalna, to moja kolejna artystyczna wypowiedź dotycząca społeczności żydowskiej Kielc. Jednak ta praca jest dla mnie szczególnie ważna i bardzo się cieszą, że zostaje ona tutaj w Muzeum Historii Kielc. Do zdjęć dodałem wymyślone przeze mnie napisy, które nawiązują do kontekstu tych czarno-białych zdjęć i są niejako odzwierciedleniem słów wypowiadanych przez oglądających tę instalację. Dzięki temu instalacja staje się interaktywna – mówi Marek Cecuła.

- Bardzo dziękuję w imieniu władz miasta za ten cenny dar, który ubogaca wystawę, która już teraz możemy oglądać – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

- Instalacja została przygotowana specjalnie dla naszego muzeum z okazji wystawy „Kielce-Keltz. Historia społeczności żydowskiej", otwartej w ramach obchodów Roku Żydowskiego Dziedzictwa Kielc i Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta. Bardzo dziękuję Markowi Cecule za ten dar, którego adresatem jest nie tylko nasza placówka, ale wszyscy kielczanie – powiedział Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Marek Cecuła (ur. w 1944 r.)

Światowej sławy artysta i ceramik. Laureat licznych prestiżowych nagród. Jego rodzice pochodzili z Kielc – matka Jadwiga z Kowalików była katoliczką, a ojciec Motel Kohn wywodził się z rodziny żydowskiej. Po wybuchu wojny Motel trafił do kieleckiego getta. Dzięki fałszywym dokumentom na nazwisko zmarłego Stanisława Cecuły, które otrzymał od jego brata, a swojego przyjaciela, uciekł do Częstochowy (gdzie przez dwa lata ukrywał się w skrytce pod podłogą). Nie byłoby to możliwe bez ogromnej odwagi i poświęcenia jego żony. W wyniku aresztowania trafił do obozu Dachau, z którego wrócił w 1945 r. Przeżył pogrom w 1946 r. W latach 50. XX w. rodzice Cecuły planowali wyjazd do Izraela, który nie doszedł do skutku ze względu na śmierć ojca. W roku 1960 Marek postanowił wyjechać sam. Po dwunastu latach w Izraelu przeniósł się do Brazylii. Następnie w 1976 r. osiadł w Nowym Jorku, gdzie założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985–2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a w latach 2004–2012 profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen i Royal College of Art w Londynie. W 2012 r. otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio.

Powrót na początek strony