„Marsz Życia i Nadziei” Świętokrzyskiego Klubu Amazonki w Kielcach

grupa kobiet podczas marszu
UMWŚ

We wtorek, 10 października ulicami Kielc przejdzie Marsz Życia i Nadziei organizowany przez Świętokrzyski Klub Amazonki przy ŚCO w Kielcach. Wydarzenie to coroczna okazja do manifestacji faktu, że z rakiem można wygrać. Marsz wyruszy o godz. 12 sprzed muszli koncertowej w Parku Miejskim i ulicami Staszica i Sienkiewicza przy dźwiękach orkiestry dętej przejdzie do Kieleckiego Centrum Kultury.

Marsz Życia i Nadziei Świętokrzyski Klub Amazonki przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach organizuje od wielu lat, w tym roku wydarzenie połączone będzie z jubileuszem z okazji 35-lecia istnienia Klubu. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury za działalność profilaktyczną, edukacyjną i społeczną nagrodzone zostaną członkinie oraz przyjaciele Klubu.

Historia działalności Amazonek w stolicy województwa świętokrzyskiego sięga 1988 roku, kiedy to w Kielcach założono, jako drugi w Polsce, klub osób dotkniętych chorobą onkologiczną „Amicus”. W 1993 r. przekształcił się on w klub „Amazonka”, który zrzeszała kobiety po mastektomii. Klub rozpoczął działalność pod patronatem Oddziału Świętokrzyskiego Obywatelskiego Komitetu Zwalczania Raka, którego przewodniczącym został obecny dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź.

Swoją dzisiejszą nazwę – Świętokrzyski Klub „Amazonki” – organizacja przyjęła podczas rejestracji 30 czerwca 1998 roku. Symbolem Klubu jest łuk Amazonek, którego strzała zakończona jest sercem, ponieważ swą działalnością niosą serce i pomoc kobietom tej pomocy potrzebującym.

Działalność Amazonek jest ważnym uzupełnieniem i kontynuacją rehabilitacji prowadzonej po zabiegach onkologicznych. W ramach funkcjonowania Klubu organizowane są również spotkania służące pomocy psychologicznej, profilaktyki nowotworowej oraz terapia zajęciowa.

Powrót na początek strony