Marszałkowie i Przewodniczący Sejmików Województw RP goszczą w Kielcach

W stolicy województwa świętokrzyskiego odbywa się Konwent Marszałków Województw Rzeczpospolitej Polskiej i Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP. W posiedzeniu inaugurującym pierwsze z wydarzeń udział wziął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP, województwo świętokrzyskie przejęło 1 stycznia 2022 roku. - Jestem przekonany, że podobnie jak w przypadku naszych poprzedników, ta półroczna prezydencja będzie okresem wytężonej i owocnej pracy, a przyjmowane stanowiska w istotny sposób wpłyną na poprawę funkcjonowania ważnych obszarów działania samorządów województw - mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Objęcia półrocznego przewodnictwa w Konwencie Marszałków Województw RP pogratulował marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu, prezydent Kielc Bogdan Wenta. - To nie tylko prestiż, ale też realna szansa na pokazanie perspektywy województwa świętokrzyskiego i jego stolicy w sprawach kluczowych dla wszystkich regionów w Polsce - mówił.

Prezydent zaznaczył również, że w poprzednich perspektywach Kielce zrealizowły 365 projektów, na które pozyskano z budżetu Wspólnoty 1 miliard 660 milionów złotych bezzwrotnego wsparcia. Dzięki czemu możliwe było realizowanie inwestycji wartych 2 miliardy 540 milionów złotych. - W tej perspektywie przygotowujemy dokumentację na 100 kolejnych projektów i wiemy, że bez europejskiego wsparcia rozwój takich miast jak Kielce nie będzie możliwy. Dlatego z pewnym niepokojem patrzymy na fakt, że mimo że zbliżamy się do połowy 2022 roku, wciąż nie możemy mówić o uruchomieniu Regionalnego Programu Operacyjnego. Zagrożeń z perspektywy samorządów jest znacznie więcej, o czym zresztą miałem okazję już mówić kilkakrotnie na spotkaniach organizowanych przez Komisję Europejską - dodał.

Podczas inauguracji uczestnicy konwentu wysłuchali zdalnie wystąpienia Grzegorza Pudy, Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Swoje wystąpienie na temat wizji procesu negocjacji regionalnych miała Manuela Geleng, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz Emma Toledano Laredo, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Komisja Europejska.

W ramach posiedzenia uczestnicy omówili najważniejsze kwestie będące przedmiotami negocjacji z Komisją Europejską w programach regionalnych na lata 2021–2027, a także m.in. wyzwania związane z funkcjonowaniem publicznego transportu zbiorowego w dobie popandemicznej.