Maturzyści kończą rok szkolny

Dla niemal 3 tysięcy uczniów kieleckich szkół średnich, prowadzonych przez samorząd, 24 kwietnia to dzień zakończenia roku szkolnego.

 

Z uwagi na pandemię koronawirusa w szkołach nie mogły być organizowane tradycyjne uroczystości zakończenia roku, połączone z wręczaniem nagród i wyróżnień. Decyzja, w jaki sposób wydać młodzieży świadectwa, zależała od dyrektora danej placówki. Można je było np. zeskanować, zabezpieczyć hasłami z uwagi na dane wrażliwe i wysłać mailem, uczniowie mogli je też odebrać osobiście, ale przy zastosowaniu wymaganych obecną sytuacją środków bezpieczeństwa. W Kielcach ten wariant zastosowano w Zespole Szkół nr 3.

- Oglądając różne wypowiedzi, szczególnie Ministra Zdrowi, pomyślałam, że te zasady bezpieczeństwa będziemy musieli zachowywać przez dłuższy czas więc doszłam do wniosku, że jeżeli możemy tak zorganizować wydawanie świadectw, aby było bezpiecznie dla uczniów, to wykorzystajmy ten dzień, którym jest właśnie zakończenie roku szkolnego – poinformowała Iwona Kijewska dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kielcach.

W szkole utworzono dwa oddalone od siebie punkty wydające świadectwa. Uczniowie wchodzili do budynku pojedynczo. I, choć w maseczkach, zachowując odstęp od siebie, mieli okazję zobaczyć kolegów z klasy, zamienić parę słów osobiście.

- Cieszę się, że mogę się zobaczyć z kolegami. Ten rok jest dość specyficzny, ale musimy dać radę. Wierzę w to, że kiedyś tam to wszystko się uspokoi - powiedziała Monika Wysocka uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego w ZS nr 3.

Do matury w tym trudnym czasie  przygotowuje się około 2800 uczniów z całej grupy absolwentów kieleckich szkół średnich. - Przede wszystkim życzę im, aby mogli się przygotować do dalszego kształcenia. W tym trudnym czasie życzę im zdrowia i spokoju – podkreślił Marcin Różycki zastępca prezydenta Kielc.

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało dziś, że matury mają się rozpocząć 8 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

 

Powrót na początek strony