Metrolodzy zdradzą swoje tajemnice i zaproszą do wspólnego eksperymentowania

Pierwsza Noc Metrologa w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar i Naukowy Piknik Metrologiczny przed Kieleckim Centrum Kultury. W najbliższy weekend, 14 i 15 września mieszkańcy Kielc i regionu będą mieli niepowtarzalną okazję, żeby zobaczyć czym na co dzień zajmują się pracownicy Głównego Urzędu Miar. Na ulicę Wrzosową będzie można bezpłatnie dojechać zabytkowym Ikarusem.

Zobacz unikatowe miejsce na świecie

Komory bezechowe, komory klimatyczne do testowania urządzeń w temperaturach od -90 do 270 stopni Celsjusza, ponad 70-metrowy tunel, laser trackery, skanery światła strukturalnego, nanomaszyna, która jest w stanie zmierzyć próbkę do jednej milionowej milimetra czy komórkę ludzkiego ciała. Między innymi takie niezwykłe urządzenia skrywa Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. Już 14 września jego korytarze i laboratoria staną otworem przed mieszkańcami Kielc i regionu. Na pierwszą Noc Metrologa GUM i Miasto Kielce zapraszają od godz. 17:00 do 22:00.

W budynkach przy ulicy Wrzosowej zastosowano wyjątkowe rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne. Kampus GUM to przede wszystkim sześć laboratoriów – akustyki, czasu i częstotliwości, masy, długości, termometrii oraz informatyki metrologicznej, zaplecze konferencyjno-edukacyjne oraz powierzchnie biurowo-usługowe. To właśnie w Kielcach mogą być testowane na przykład słuchawki, mikrofony, zegary, wagi, fotoradary, alkomaty, drony, termometry, wodomierze, urządzenia do lokalizacji GPS. Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem tysięcy urządzeń sprawują pracownicy Głównego Urzędu Miar.

Zdradzimy, że Kielce będą jednym z kilku miejsc w Polsce, gdzie posadowione zostaną superdokładne zegary - maser wodorowy i fontanna cezowa, a w przyszłości najnowocześniejszy zegar pracujący na częstotliwościach optycznych. Główny Urząd Miar jest odpowiedzialny za przekazywanie sygnału czasu.

W Kielcach powstało najcichsze miejsce w Polsce i jedno z najcichszych miejsc w Europie. W komorach akustycznych można usłyszeć bicie własnego serca.

Każdy, kto chciałby poznać jeszcze więcej ciekawostek związanych z Kampusem u podnóża góry Hałasa, powinien wybrać się na Noc Metrologa. To wydarzenie dla wszystkich amatorów wszelkiej miary w każdym wieku – dorosłych i dzieci. Będzie można zapoznać się z zainstalowanym sprzętem, zadawać pytania, doświadczać i eksperymentować. Warto, bo na co dzień Kampus GUM jest niedostępny dla zwiedzających ze względu na prowadzone prace laboratoryjne.

Na gości czekać będą także dodatkowe atrakcje. Politechnika Świętokrzyska zaprezentuje wizytówkę Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn – łazika marsjańskiego oraz bezzałogowe maszyny latające i technologię VR.

Z kolei Energetyczne Centrum Nauki Industria pomoże obliczyć wskaźnik BMI, odmierzyć czas stoperem i klepsydrą, zmierzyć długość stopą i łokciem oraz zważyć puch i piasek.

Na Noc Metrologa będzie można dojechać bezpłatnie zabytkowym Ikarusem. Jak informuje Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Kielcach Autobus będzie odjeżdżał w takcie co godzinę z Dworca Autobusowego, rozpoczynając kursy od godziny 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 i ostatni kurs o 21:30.

Trasa przejazdu: Dworzec Autobusowy Kielce - Czarnowska - IX Wieków Kielc - Urząd Miasta - Plac Artystów - Bazylika Katedralna - Jana Pawła II - Ściegiennego - Wapiennikowa - Popiełuszki - Wrzosowa/Starostwo Powiatowe (przystanek końcowy).

Odjazdy z przystanku "Wrzosowa/Starostwo Powiatowe" będą również w takcie rozpoczynając od godziny 17:00 następnie 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 i po zakończeniu zwiedzania o 22:00.

Trasa powrotna: Wrzosowa/Starostwo Powiatowe - Wrzosowa - Pileckiego - Wapiennikowa - Ściegiennego - Jana Pawła II - Ogrodowa - Żytnia - Żelazna - Dworzec Autobusowy.

15 września eksperymentujemy w plenerze

Na Pikniku Metrologicznym przed Kieleckim Centrum Kultury rodzice i dzieci przekonają się, że nauka może być naprawdę dobrą zabawą.

Włącz żarówkę, samodzielnie produkując prąd. Porozmawiaj z kolegą przez dziwny telefon, oszukaj wzrok, słuch i węch. Dowiedz się, co widać w wielu lustrach i czy da się żyć tylko z samą głową. Przejdź magiczne labirynty, rozkołysz kołyskę Newtona i spraw, żeby piłka lewitowała w powietrzu.

Piknik Metrologiczny to atrakcja towarzysząca otwarciu Głównego Urząd Miar. W niedzielę, 15 września plac przed Kieleckim Centrum Kultury zamieni się w wielkie laboratorium i pracownię badawczą. Na kilkudziesięciu stoiskach będzie można samodzielnie wykonać zadania i rozwiązać łamigłówki. Co to półkule magdeburskie? Jak wywołać złudzenie optyczne? Czym jest próżnia? Jakie cuda zobaczysz w kalejdoskopie? Czy zgadniesz, jakie przedmioty znajdują się w pudełkach po dotyku, dźwięku czy zapachu? Przyjdźcie całymi rodzinami i przekonajcie się sami.

Piknik trwać będzie od godz. 12:00 do 17:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kolejna wyprzedaż garażowa. Jeśli chcecie nie tylko poznać naukę, ale i sprzedać niepotrzebne przedmioty z Waszych domów, zarezerwujcie stoisko telefonicznie: 888-412-356 lub mailowo: edukacja@kck.com.pl.

Na wygłodniałych młodych naukowców czekać będą także food trucki z pysznym jedzeniem.

Powrót na początek strony