W poniedziałek, 21 marca 2022 roku w obecności przedstawicieli Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Banku Pekao S.A odbyła się uroczystość pierwszego notowania obligacji Miasta Kielce. Na rynek Catalyst wprowadzono obligacje o wartości 167 500 000 zł. Wartość nominalna każdej obligacji to 1.000 zł. Terminy wykupu poszczególnych serii obligacji przypadają na lata 2022- 2037.
Gospodarzem uroczystości był Piotr Borowski, członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych. W uroczystości wzięli udział Prezydent Kielc Bogdan Wenta, Skarbnik Miasta Beata Pawłowska, dyr. Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura oraz Tomasz Jakubczyk z Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. Swoją obecnością wydarzenie uświetnił Jerzy Kwieciński, wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
Miasto Kielce zadebiutowało na rynku papierów wartościowych na podstawie uchwały nr 201/2022 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
- Bardzo cenimy sobie możliwości, jakie rynek Catalyst oferuje samorządom terytorialnym, a naszą obecność na nim traktujemy jako kolejne z działań, które podejmujemy w ostatnich latach, dla uporządkowania sposobów finansowania rozwoju Kielc. Dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie debiutuje Miasto Kielce, choć nie jesteśmy oczywiście jedynym podmiotem na parkiecie związanym z naszym Miastem. Co więcej, chciałbym zauważyć, że Kielce związane są z Giełdą od samego początku jej funkcjonowania i od pierwszego notowania. Jedną z pierwszych pięciu polskich spółek, których akcje notowane były w Warszawie, był przecież kielecki Exbud. Dziękuję zarządowi Giełdy Papierów Wartościowych za umożliwienie nam tego debiutu, a także zespołowi pracowników Urzędu Miasta na czele z Panią Skarbnik Beatą Pawłowską za przygotowanie tego wniosku – mówi Prezydent Kielc Bogdan Wenta.
W czasie uroczystości władze Miasta odebrały statuetkę i dyplom potwierdzający, że Kielce są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Podczas spotkania zaprezentowano walory gospodarcze, kulturalne i turystyczne Kielc. Tomasz Jakubczyk zwrócił także uwagę, że stolica województwa świętokrzyskiego staje się Miastem nowoczesnych technologii – to m.in. dwie ogromne inwestycje: trwająca już budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar oraz mająca rozpocząć się wkrótce budowa fabryki Cromodora Wheels.
Obligacje Miasta Kielce zostały wyemitowane w grudniu 2021 roku i objęte przez Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Po wprowadzeniu obligacji do obrotu, może je kupić każdy.
Obligacje są nowoczesnym i elastycznym instrumentem finansowym, często bardziej korzystnym od kredytu.
Jak poinformował wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., Jerzy Kwieciński wejście na Giełdę jest źródłem długiego finansowania Miasta.
- Jest to także promocja Kielc jako ośrodka gospodarczego. Trzymamy kciuki, żebyście Państwo byli jak najlepiej rozpoznawani na rynku kapitałowym. Bardzo się cieszymy, że samorządy potrafią organizować finansowanie z różnych źródeł, zarówno rządowych jak i unijnych. Obligacje komunalne, dzięki którym można finansować inwestycje, to doskonały instrument do rozwoju Miasta – mówił Jerzy Kwieciński.
Obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych pozwoli budować wiarygodność Kielc i promować je jako aktywnie działający samorząd korzystający z innowacyjnych instrumentów finansowych.
Miasto Kielce jest 133 emitentem na rynku Catalyst oraz trzecim debiutem na tym rynku w 2022 roku. Debiut Kielc na rynku Catalyst stanowi jedną z największych emisji obligacji jednostek samorządu terytorialnego w okresie ostatnich kilku lat.