Miasto Kielce zdecydowało o odstąpieniu od umowy z wykonawcą Inteligentnego Systemu Transportowego

Tym samym odrzucono wniosek firmy realizującej inwestycję o przedłużenie terminu jej zakończenia. Ostatnio wyznaczony termin upłynął 20 września.

- Nasza cierpliwość się skończyła. Trzeba dzisiaj spojrzeć na priorytety i interes miasta. Przedłużanie tej inwestycyjnej agonii, naszym zdaniem, nie ma najmniejszego sensu – informuje Agata Wojda, prezydentka Kielc.

Budowa ITS była jednym z zadań szerokiego projektu realizowanego przy wykorzystaniu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Poza budową infrastruktury wspomagającej sterowanie ruchem, w ramach tego zadania m.in. przebudowane, pod kątem systemu, miały zostać wybrane skrzyżowania. Ostatecznie udało się zrealizować 50 z 61 skrzyżowań. Na tym miasto zamyka obecnie część inwestycyjną.

- Priorytetowym zadaniem w ramach ITS-u jest system, montaż sterowników, uruchomienie całego Centrum Zarządzania Ruchem czy wdrożenie bardzo skomplikowanego oprogramowania, które da nam możliwości nowego projektowania i nowego priorytetyzowania komunikacji na ulicach naszego miasta. I to zadanie zostało wykonane. My je odebraliśmy, co pozwoli nam rozliczyć cały projekt z Polską Agencją Rozwoju Przemysłu, która udzielała nam dotacji na to zadanie – mówi prezydentka Kielc.

Jednocześnie miasto będzie chciało maksymalnie wykorzystać system, który już został dostarczony i uruchomiony oraz tak zakończyć umowę i zagospodarować środki na realizację ITS, by móc rozliczyć się z podwykonawcami.

- Będziemy podejmować działania, żeby przeprowadzać udoskonalanie i optymalizację tego systemu. Przeprowadzimy szeroki pakiet szkoleń dla pracowników Urzędu i jednostek podległych, pod kątem jak najlepszego wykorzystania tego systemu. Jesteśmy już po rozmowach z PARP-em, że zarówno te szkolenia, jak i optymalizację systemu będziemy mogli wdrażać z wykorzystaniem środków z nowej perspektywy Polski Wschodniej – przekonuje Agata Wojda.