Miasto podpisało umowę na dofinansowanie rewitalizacji Doliny Silnicy

Projekt pozwoli na stworzenie pełnego zieleni miejsca rekreacji dla mieszkańców Kielc i gości naszego miasta. Powstaną nowe alejki i ścieżki dla pieszych i rowerzystów, strefy odpoczynku, nowy plac zabaw i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Rewitalizacji Parku Dolina Silnicy to także przystosowanie Kielc do negatywnych skutków zmian klimatu.

Umowa o dofinansowanie projektu „Rewitalizacja Doliny Silnicy - kompleksowe zagospodarowanie terenu wraz z rozwojem błękitno-zielonej infrastruktury w mieście Kielce” pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Gminą Kielce została podpisana 30 sierpnia 2024 r.

Okres kwalifikowalności wydatków: od 01.10.2023 r. do 31.12.2028 r.

Okres realizacji robót budowlanych: II kw. 2026 r. – II kw. 2028 r.

Całkowita wartość projektu to 31 200 000 zł,  w tym dofinansowanie w wysokości  24 024 000 zł pochodzące z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027, priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, działanie FENX.01.02 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu, typ projektu: Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni/zielono-niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie.

Cel: Projekt jest jednym z elementów adaptacji Miasta Kielce do zmian klimatu. Celem projektu jest rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, poprzez zwiększenie terenów zieleni o wysokiej zdolności łagodzenia upałów i ograniczenia skutków miejskiej wyspy ciepła w obszarach zurbanizowanych, zwiększenie zdolności retencyjnych terenów zielonych, rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych.

Efektem projektu będzie m.in.:

1. Zwiększenie ilości obszarów zazielenionych, poprawa jakości istniejących terenów zieleni, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej,
  2. Zatrzymanie części wód deszczowych w miejscu opadu,
  3. Spowolnienie lub ograniczenie spływu wód opadowych do kanalizacji deszczowej,
  4. Ograniczenie zagrożenia podtopieniami,
  5. Ochrona zasobów wodnych,
  6. Powstanie nowych stref rekreacyjnych

Zakres projektu:

Projekt obejmuje zmianę zagospodarowania Doliny Silnicy w rejonie pomiędzy ul. Jesionową, a al. IX Wieków Kielc w celu poprawy funkcji związanej z retencjonowaniem wody opadowej, wzmocnieniem walorów przyrodniczych i ekologicznych.

Przedsięwzięcie obejmować będzie m.in. wykonanie suchych zbiorników na gromadzenie wód opadowych,  wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej,  odtworzenie funkcji ekologicznej na tarasie zalewowym Silnicy, zwiększenie zdolności retencyjnych obszaru, renaturyzację fragmentu rzeki, ochronę terenu źródliskowego, przywrócenie trawiastych nadbrzeży, zachowanie zielonych obszarów łąkowych, wprowadzenie gatunków roślin  ze zdolnościami oczyszczania wody (w strefie brzegowej i wodnej); wykonanie podestów i drewnianych tarasów na wschodniej stronie rzeki, placu zabaw, miejsc do wypoczynku, urządzenie terenu elementami małej architektury, wykonanie ścieżek związanych z edukacją przyrodniczą. Przedmiotem projektu jest także usunięcie suchych drzew, wykonanie nowych nasadzeń oraz pielęgnacja istniejących drzew i krzewów.

Wskaźniki produktu:

• Szacunkowa pojemność obiektu małej retencji – 3 000 m3
  • Zielona infrastruktura wybudowana lub zmodernizowana w celu przystosowania się do zmian klimatu – 2,58 ha

Wskaźniki rezultatu:

• Ludność mająca dostęp do nowej lub udoskonalonej zielonej infrastruktury – 170 tys.
  • Ludność odnosząca korzyści ze środków ochrony przed klęskami żywiołowymi związanymi z klimatem (oprócz powodzi lub niekontrolowanych pożarów) – 170 tys.

Grupą docelową są mieszkańcy i mieszkanki Kielc. Według danych na 31.12.2023 rok Kielce zamieszkuje 182,3 tys. osób. Głównymi odbiorcami projektu będą: obecni i przyszli mieszkańcy i mieszkanki Kielc, zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe a także turyści odwiedzający Kielce.

FENIKS_RP_UE_CMYK_page-0001.jpg

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie