Miasto włączyło się w działania na rzecz integracji cudzoziemców

Podjęło współpracę w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód projektu pn. „Świętokrzyskie - dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców”, współfinansowanego z unijnych środków tj. Programu Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji. W budynkach kieleckiego ratusza oraz w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym znalazły się materiały dotyczące usług i oferty Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców mieszczącego się przy ulicy Sienkiewicza 78A.

Pomagają zalegalizować pobyt na terytorium Polski, uzyskać pozwolenie na pracę i mieszkanie, wyjaśniają jak działa system opieki zdrowotnej czy jak załatwić sprawy w urzędach. W Kielcach działa Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców, który prowadzi Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód.

- Większość naszych gości to są Ukraińcy, ale pomagamy też osobom przyjeżdżającym do nas z Kazachstanu, Białorusi, Bangladeszu, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Pytania dotyczą przede wszystkim codziennego życia – informuje Krzysztof Kalita, prezes Zarządu Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód.  

Punkt organizuje także bezpłatne kursy języka polskiego, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. To, jak przyznaje Olesia Kubajczuk, która od 5 lat mieszka w Kielcach, pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

- Kurs języka polskiego był dla mnie dużym wsparciem, bo nawet po 3 latach spędzonych w Kielcach miałam barierę językową. Później zaproponowano mi pracę w Punkcie. Teraz mogę pomagać innym osobom, które są w takiej sytuacji w jakiej kiedyś sama byłam – opowiada Olesia Kubajczuk.  

Od 2019 roku z usług Punktu skorzystało dwa i pół tysiąca cudzoziemców.

- Czasem podpowiadamy jak kupić bilet w autobusie czy gdzie kupić parasolkę. Staramy się pomagać w każdej sytuacji – mówi Olesia Kubajczuk.  

Miasto Kielce podjęło ze Stowarzyszeniem współpracę na rzecz cudzoziemców przebywających w Kielcach. Tablice informacyjne i ulotki dotyczące działalności Punktu znalazły się między innymi w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym.

- Wiemy, że społeczność obywateli innych państw w Kielcach powiększa się, dlatego chcieliśmy, aby trafiało do nich dedykowane wsparcie. Na początek poprzez informację, że specjaliści czekają i są gotowi pomóc – mówi Karol Gadowski, koordynator współpracy z zagranicą w Urzędzie Miasta Kielce.

Miasto włączyło się w projekt m.in. poprzez:

  • zamieszczenie tablicy informacyjnej nt. Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców w Kielcach w Punkcie Promocji Kielce (PPK) na Dworcu autobusowym (ul. Czarnowska 12);
  • udostępnienie materiałów informacyjnych dla cudzoziemców (ulotki) w Biurach Obsługi Interesanta w budynkach Urzędu Miasta Kielce w następujących lokalizacjach: Rynek 1, Szymanowskiego 6 i Strycharska 6 oraz w PPK (ul. Czarnowska 12);
  • umożliwienie organizacja bezpłatnych spotkań informacyjnych dla cudzoziemców w obiektach Miasta w zależności od obserwowanego zapotrzebowania.
     

Komórką organizacyjną Urzędu Miasta Kielce dedykowaną do kontaktu w ramach projektu jest Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej.  

Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak najszerszego i wyprofilowanego do potrzeb dostępu do usług integracyjnych cudzoziemcom legalnie przebywającym w województwie świętokrzyskim. Zaplanowano utworzenie unikalnego systemu kompleksowego wsparcia pn. INTEURO Mapa dobrego sąsiedztwa.

Strona projektu: https://inteuro.info/o-projekcie

 

Powrót na początek strony