Miasto wręczyło nagrody dla młodych i zdolnych. Oni są „Nadziejami Kielc”

Z powodzeniem łączą naukę z rozwijaniem swoich pasji. Grono laureatów nagrody „Nadzieje Kielc” powiększyło się o kolejnych dziesięć osób. Wyróżnienia otrzymują uczniowie i absolwenci szkół ponadpodstawowych, którzy mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu czy działalności społecznej. Miasto Kielce nagrody przyznało po raz 27.

Laureatów tegorocznych nagród „Nadzieje Kielc” poznaliśmy w poniedziałek, 20 czerwca podczas uroczystości na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Do tego wyjątkowego grona dołączyli: Kinga Ciesielska, Wojciech Klank, Idalia Mastalerz, Szymon Moćko, Michalina Pastuszka, Michał Sędzielewski, Patrycja Siemieniec, Paweł Soboń, Bartłomiej Szwagrzyk, Julian Wrona.

Wyróżnieni przez władze Kielc, otrzymali statuetki autorstwa Sławomira Micka, dyplomy oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 500 zł. Nagrody wręczyli zastępca Prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki oraz przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.

- To wyjątkowe nagrody, bo, jak sama nazwa wskazuje, dają naszemu miastu nadzieje. Jesteśmy dumni, że Kielce mogą poszczycić się takimi reprezentantami. Laureaci, młodzi ludzie i wręczone im statuetki świadczą przede wszystkim o tym, że Kielce dają im olbrzymie możliwości rozwoju Gratuluję wszystkim laureatom wybitnych osiągnięć, zapału, wytrwałości i chęci dążenia do wyznaczonego celu. Życzę, aby wszyscy sięgali po najwyższe laury – mówił podczas wręczenia nagród zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

W imieniu laureatów głos zabrał Szymon Moćko, który podziękował władzom Kielc za nagrody, a swoim koleżankom i kolegom życzył wytrwałości w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów. - Od dziś jesteśmy ambasadorami Miasta Kielce. Nagroda „Nadzieje Kielc”, to wyróżnienie i zobowiązanie do dalszej, ciężkiej pracy. Ja ze swojej strony obiecuję, że zrobię wszystko, aby wzmacniać swój potencjał i dobrze reprezentować nasze miasto – powiedział Szymon Moćko, zawodnik Klubu Sportowego PACTUM Scyzory Kielce.

Uroczystą galę w Kieleckim Centrum Kultury uświetniły występy artystyczne uzdolnionych wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury: Zofii Ściegiennej i Zofii Baran. Na scenie wystąpił również jeden z laureatów tegorocznej nagrody Nadzieje Kielc Bartłomiej Szwagrzyk, który zaprezentował utwory Fryderyka Chopina.

Nagrody dla uczniów i absolwentów szkół ponadpodstawowych za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu czy działalności społecznej przyznawane są od 1996 roku. Tytułem „Nadzieja Kielc” mogą poszczycić się obecnie  274 osoby.  

Galę uświetnili: prowadzący Ernest Nosek z Młodzieżowej Rady Miasta Kielce oraz artystki Zofia Ściegienna i Zofia Baran z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.

Lista tegorocznych laureatów:

Kinga Ciesielska

Kinga Ciesielska jest tegoroczną absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Uczęszczała do klasy o profilu biologiczno- chemicznym. Cechuje ją pracowitość, pokora i wytrwałość w dążeniu do celów. Już w szkole podstawowej Kinga rozpoczęła swoją przygodę z lekkoatletyką. Umiejętność łączenia zajęć sportowych z obowiązkami szkolnymi pozwoliły na osiąganie sukcesów zarówno w nauce jak i w sporcie. Liceum skończyła z wyróżnieniem oraz tytułem Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński. W trakcie nauki w liceum osiągała także liczne sukcesy sportowe. Wraz z zawodnikami Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego zdobyła Mistrzostwo Polski na Drużynowych Mistrzostwach Polski w kategorii wiekowej U20. Zajęła V miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki na Mistrzostwach Polski U20, VIII miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sztafecie 4×400 metrów oraz Mistrzostwo Województwa w biegu na 100 metrów przez płotki. Kinga interesuje się sportem, podróżowaniem, zdrowym stylem życia oraz medycyną. W najbliższej przyszłości chciałaby podjąć studia na uniwersytecie medycznym i zostać lekarzem.

Wojciech Klank

Wojciech Klank jest uczniem klasy trzeciej w Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach. Wojciech to wyjątkowy młody Człowiek. Świetnie łączy zainteresowania z aktywnością społeczną, obywatelską i wyzwaniami, jakie stawia przed uczniem szkoła techniczna. Kształci się na niełatwym kierunku – technik automatyk. Ambicja, upór w dążeniu do celu to atrybuty Wojciecha, które zaowocowały. Wojciech jest Laureatem prestiżowego Konkursu o Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej 2021/2022. Jest również aktywnym członkiem ZHP i Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowicach. Zasila szeregi ,,Krewniaków Elektryka”, dla których dar krwi jest darem życia. Wojciech nie zapomina o swoich pasjach. Wolny czas poświęca na renowację zabytkowych motocykli i kolarstwo. Wojciech Klank jest przykładem człowieka znakomicie łączącego ambicję, dbałość o własny rozwój z otwarciem na drugiego człowieka, na jego potrzeby.

Idalia Mastalerz

Idalia Mastalerz jest tegoroczną absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Interesuje się fotografią i sportem. Od 7 lat uprawia lekkoatletykę. Obecnie trenuje w Kieleckim Klubie Lekkoatletycznym, startuje na dystansach 100m i 200m. Odnosi sukcesy na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. W ubiegłym roku, wraz ze swoim klubem zdobyła Drużynowe Mistrzostwo Polski U20 w lekkiej atletyce. Obecny rekord województwa w sztafecie 4x100m w kategorii juniorek młodszych również należy do Idalii i jej koleżanek. Idalia zamierza studiować w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku Turystyka przygodowa. Preferuje aktywne spędzanie czasu wolnego ze znajomymi oraz czytanie dobrych kryminałów. Chętnie angażuje się w różne inicjatywy społeczne. Praca z innymi ludźmi i możliwość dzielenia się z nimi swoimi doświadczeniami daje jej ogromną satysfakcję.

Szymon Moćko

Szymon Moćko jest tegorocznym absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Od 2013 roku reprezentuje Klub Sportowy PACTUM Scyzory Kielce – Klub Koszykówki na Wózkach. Wraz z drużyną jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski (2x brąz, 3x srebro, 1x złoto) oraz dwukrotnym zdobywcą Pucharu Polski. Reprezentuje również nasze Miasto w zawodach na arenie międzynarodowej. Sport jest jego główną pasją. Prócz tego, że trenuje, chodzi na siłownię, basen, prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Planuje rozpocząć studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku psychologia. W przyszłości chciałby zostać psychologiem sportowym lub trenerem. Jego celem są również kolejne sukcesy z drużyną z Kielc oraz w kadrze narodowej U-22. Jego marzeniem jest, aby sport jakim jest koszykówka na wózkach, stał się bardziej rozpoznawalny i aby dalej rozwijał się w naszym mieście.

Michalina Pastuszka

Michalina Pastuszka jest tegoroczną absolwentką VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Sport, a przede wszystkim piłka ręczna to bardzo ważna cześć jej życia. Od 10 lat trenuje, a od 2018 roku reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. Gra w najwyższej lidze rozgrywkowej PGNiG Superlidze Kobiet oraz Reprezentacji Polski piłki ręcznej U20. W 2022 roku została powołana na Mistrzostwa Świata U20. W wolnych od treningów i nauki chwilach oddaje się czytaniu książek oraz nauce języków obcych. Uwielbia poznawać nowych ludzi oraz podróżować. Michalina lubi wyzwania, toteż wiążę swoją przyszłość z jednym z kierunków medycznych. Chciałaby również godnie reprezentować swój kraj w piłce ręcznej, a następnie pomagać innym spełniać ich marzenia. Michalina Pastuszka jest wszechstronnie utalentowaną osobą. Jej osiągnięcia sportowo-naukowe to nie tylko talent, ale też ogrom włożonej własnej pracy i determinacji w realizację założonych celów.

Michał Sędzielewski

Michał Sędzielewski jest tegorocznym absolwentem klasy czwartej Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach o specjalności Technik budownictwa. Michał trenuje kolarstwo w Klubie Sportowym Pogoń Mostostal Puławy i odnosi liczne sukcesy sportowe. Sport towarzyszy mu od najmłodszych lat. Uprawiał narciarstwo alpejskie, które pomogło mu rozwinąć się jako sportowiec. Kolarstwo szosowe zawodowo zaczął uprawiać trzy lata temu i przez te lata godził pasję sportową z nauką. Jego kariera rozwinęła się dość dynamicznie, gdyż podczas drugiego roku zawodowego ścigania i jednocześnie będąc najmłodszym zawodnikiem w kategorii wiekowej, wywalczył tytuł Górskiego Szosowego Mistrza Polski na rok 2021. Ma nadzieję, że w przyszłości uda mu się reprezentować nasz kraj na największych imprezach międzynarodowych i walczyć na nich o najwyższe cele. Poza kolarstwem Michał interesuje się motoryzacją. W niedalekiej przyszłości ma zamiar kontynuować edukację na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Patrycja Siemieniec

Patrycja Siemieniec jest tegoroczną absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. Uczęszczała do klasy z rozszerzonym językiem polskim i historią. Przez cały czas nauki potrafiła umiejętnie połączyć obowiązek z pasją – grą w bilard, który trenowała w macierzystym klubie – Klub Bilardowy Nosan Kielce. Dowodem, na perfekcyjne rozdzielenie sił i czasu, są wysokie osiągnięcia Patrycji w szkole, a najważniejszymi osiągnięciami w bilardzie są: II miejsce w International Billard Festival, III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów 10-bil, II miejsce w Rankingu Końcowym Junior Tour. Patrycja Siemieniec jest również od stycznia 2021 roku Członkiem Kadry Narodowej Juniorów. Oprócz pasji sportowej i dalszych występów, Patrycja interesuje się modą, kosmetologią i medycyną estetyczną. Zamierza studiować pielęgniarstwo, a w dalszej perspektywie zostać chirurgiem plastycznym, we własnej klinice medycyny estetycznej.

Paweł Soboń

Paweł Soboń jest również tegorocznym absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jest zawodnikiem Klubu Sportowego Stella Kielce. Łucznictwo trenuje od 6 lat, a od 4 lat corocznie kwalifikuje się do Kadry Narodowej.
Ma na swoim koncie wiele sukcesów, zarówno międzynarodowych, jak i ogólnopolskich, w tym kilkukrotny tytuł V-ce Mistrza Polski.
Oprócz łucznictwa od początku liceum działa w szkolnych grupach rekonstrukcji historycznej, zarówno w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów jak i Klubie Historycznym HIRD.
Paweł chce studiować na Politechnice Świętokrzyskiej na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn. Zamierza też kontynuować karierę sportową. Chce dalej trenować, przygotowywać się na igrzyska olimpijskie oraz zajmować wysokie lokaty na arenie międzynarodowej. Uważa, że Kielce mają dobre zaplecze potrzebne do osiągnięcia jego marzeń.

Bartłomiej Szwagrzyk

Bartłomiej Szwagrzyk jest uczniem drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach oraz czwartej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Bartek to chłopiec niezwykle utalentowany. Cechuje go duża wytrwałość w dążeniu do celu, odpowiedzialność i dojrzałość. Jego pasją jest muzyka, a w szczególności gra na fortepianie. Od szóstego roku życia kształci swoje umiejętności muzyczne w szkole muzycznej. Osiąga wysokie wyniki w nauce i sukcesy artystyczne. Jego największym osiągnięciem jest zdobycie I nagrody w II International Gloria Artis Music Competition in Vienna 2022. Grał również koncerty w Wiedniu na International Gloria Artis Talents Festival. Bartłomiej chce w przyszłości studiować instrumentalistykę ze specjalnością gry na fortepianie, aby zostać pianistą koncertującym.

Julian Wrona

Julian Wrona jest tegorocznym absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, gdzie uczęszczał do klasy z rozszerzonym programem nauczania matematyki, fizyki i informatyki. Julian Wrona od sześciu lat należy do Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego Małogoszcz i realizuje swoje zainteresowania związane z służbą wojskową. Aktywnie działa w tej Grupie współorganizując różne uroczystości patriotyczne, pełniąc warty honorowe, uczestnicząc w szkoleniach medycznych, terenoznawczych oraz survivalowych, podejmując działania wolontariackie. Aby zrealizować swoje marzenie o służbie wojskowej przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. Generała Sylwestra Kaliskiego i uzyskał tytuł laureata. Uzyskanie takiego rezultatu zapewnia mu możliwość podjęcia studiów w wymarzonej uczelni, czyli Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Hobby Juliana to modelarstwo redukcyjne, a w szczególności pojazdy historyczne oraz chodzenie po górach.

 

Powrót na początek strony