Międzynarodowy Dzień Białej Laski w Kielcach

W Kielcach odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski. To święto osób niewidomych i słabowidzących przypadające w dniu 15 października. Data ta ma przypominać o tym, że na całym świecie miliony osób dotknięte są dysfunkcją wzroku.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku SHL Zuga przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach.

– Ten dzień, spotkanie, które zorganizowaliśmy mają służyć integracji naszego środowiska. Są z nami zarówno osoby starsze jak i bardzo młode – podkreślał Marian Zakrzewski, prezes kieleckiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. - Osoby niewidome są ambitne i same chcą sobie radzić w życiu codziennym nie szukając pomocy. Wiele w naszym mieście zmieniło się na plus jeśli chodzi o łatwość przemieszczania się. Wejście na dworzec PKS czy odnowiony PKP nie stanowi problemu. Podobnie jest jeśli chodzi o przejścia dla pieszych wyposażone w płytki ostrzegawcze informujące o przekraczaniu granicy strefy bezpiecznej i niebezpiecznej oraz sygnały dźwiękowe - dodaje.

Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski były okazją do uhonorowania osób, które w szczególny sposób związane są ze środowiskiem osób niewidomych i niewidzących. Członkowie Polskiego Związku Niewidomych, jego sympatycy oraz osoby wspierające tę organizację otrzymały statuetki aniołów wykonane przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Końskich.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski po raz pierwszy został ogłoszony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona S. Johnsona w 1964 roku. Po ustanowieniu ich przez Europejską Unię Niewidomych, pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku. Ich celem jest przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi borykają się osoby z dysfunkcją wzroku oraz podkreślenie, że mają one pełne prawo do godnego życia i wszechstronnego wsparcia ze strony władz i społeczeństwa.

Powrót na początek strony