Międzynarodowy Dzień Białej Laski w Kielcach

W Kielcach odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski. To święto osób niewidomych i słabowidzących przypadające w dniu 15 października. Data ta ma przypominać o tym, że na całym świecie miliony osób dotknięte są dysfunkcją wzroku. W uroczystościach uczestniczył prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku SHL Zuga przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach. – To ważny dla nas dzień, który ma zwracać uwagę na to, że osoby z dysfunkcją wzroku mają takie samo prawo do godnego życia, jak ludzie w pełni zdrowi - podkreślał Marian Rafał Zakrzewski, prezes Polskiego Koła Niewidomych koło Kielce.

Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski były okazją do uhonorowania osób, które w szczególny sposób związane są ze środowiskiem osób niewidomych i niewidzących. Członkowie Polskiego Związku Niewidomych, jego sympatycy oraz osoby wspierające tę organizację otrzymały statuetki aniołów wykonane przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Końskich.

Statuetki odebrali m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, dyr. Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Magdalena Gościniewicz, Pełnomocnik Prezydenta Kielc ds. Osób Niepełnosprawnych Jerzy Pióro oraz dyr. Miejskiego Urzędu Pracy Artur Kudzia.

Prezydent Kielc podczas swojego wystąpienia podkreślił, że miasto rozumie i prowadzi szereg działań, które zmieniają miejską przestrzeń na bardziej przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami. - Staramy się, aby każda nowa inwestycja uwzględniała potrzeby osób niewidomych i niedowidzących. Chodniki wyposażane są w niezbędne płyty ułatwiające poruszanie, na przystankach zamontowano przyciski komunikatów głosowych, a nasz dworzec autobusowy wyposażony został we wszelkie niezbędne elementy architektoniczne oraz informacyjne – mówił Bogdan Wenta.

Warto dodać, że ostatnio Miasto włączyło się także w kampanię, której celem jest uczulenie mieszkańców na kwestie hulajnóg, które porzucane w nieodpowiednich miejscach i w sposób niewłaściwy mogą utrudnić przejście lub nawet stanowić zagrożenie.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski po raz pierwszy został ogłoszony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona S. Johnsona w 1964 roku. Po ustanowieniu ich przez Europejską Unię Niewidomych, pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku. Ich celem jest przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi borykają się osoby z dysfunkcją wzroku oraz podkreślenie, że mają one pełne prawo do godnego życia i wszechstronnego wsparcia ze strony władz i społeczeństwa.

Powrót na początek strony