Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, czyli Movember w Kielcach

Listopad uznawany jest za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W tym miesiącu realizowana jest również globalna kampania promująca profilaktykę i wczesną diagnostykę pn. Movember.

O idei akcji oraz inicjatywach podejmowanych na rzecz zdrowia panów w Kielcach i regionie mówił dziś Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” podczas spotkania z prezydentką Kielc Agatą Wojdą. W spotkaniu udział wzięła również Anna Dusza-Ciechanowska, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Profilaktyki Zdrowotnej Urzędu Miasta Kielce. 

W ramach kampanii przez cały listopad realizowane są działania uświadamiające oraz zachęcające do profilaktyki. Movember tworzy atmosferę wspólnoty oraz wsparcia społecznego i psychologicznego, co jest ważnym elementem działalności terapeutycznej.

Nazwa Movember powstała z połączenia dwóch słów „moustache” (wąsy) i „November” (listopad) w związku z tym  mężczyźni na całym świecie w listopadzie solidarnie zapuszczają wąsy będące symbolem akcji.

W Polsce kampania Movember zyskuje coraz większe znaczenie, promując profilaktykę i wczesną diagnostykę. Podnosi świadomość na temat nowotworów męskiego układu moczowo-płciowego: raka pęcherza moczowego, raka prostaty i nowotworów jąder.

W tegoroczną kampanię włącza się Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego, Oddział Świętokrzyski zachęcając do wzięcia udziału międzyśrodowiskowym spotkaniu edukacyjnym pod hasłem „Rak nie musi zabijać”, które odbędzie się w czwartek 14 listopada o godz. 14.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach na ul. Ks. Piotra Ściegiennego 13.

Podczas spotkania zostaną poruszone m.in. takie tematy jak:

· Rak jądra – czynniki ryzyka, objawy chorobowe, profilaktyka, metody leczenia;
· Rak prostaty – czynniki ryzyka, objawy chorobowe, profilaktyka, metody leczenia;
· Jak wrócić do sprawności po leczeniu gruczołu krokowego?
· Profilaktyka – najtańsza bron w walce z chorobami nowotworowymi.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach zadania publicznego pn. „Ochrona i promocja zdrowia, współfinansowanego przez Gminę Kielce”.

Stowarzyszenie „Gladiator” jest organizacją pozarządową zaangażowaną na rzecz walki z rakiem i ma status organizacji pożytku publicznego. Celem Stowarzyszenia jest szeroko rozumiana rehabilitacja psychofizyczna mężczyzn dotkniętych chorobą prostaty, przed i po resekcji gruczołu krokowego oparta na zasadzie samopomocy. Jednym z istotnych zadań Stowarzyszenia jest organizowanie akcji związanych z profilaktyką i diagnostyką mającą na celu wczesne wykrywanie raka prostaty.

Powrót na początek strony