Miejska Biblioteka bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Czytaki Plus i tablet brajlowski. Filia nr 9 MBP przy ul. Okrzei wzbogaciła się o nowy sprzęt, który niewidomym i niedowidzącym czytelnikom, ułatwi korzystanie z bibliotecznych zbiorów oraz usług. W prezentacji nowego wyposażenie uczestniczyła wiceprezydentka Agata Wojda oraz przedstawiciele Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Podczas wydarzenia zaprezentowano mural, który stworzyli młodzi wolontariusze m.in. z Francji, Włoch i Armenii.

- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach od wielu lat stara się niwelować przeszkody w dostępie do kultury, być miejscem przyjaznym i dostępnym dla każdego – podkreśla dyr. MBP Anna Żmudzińska.

Miejska książnica na realizację projektu „Nowe Perspektywy 2.0 – technologia równych szans” pozyskała 25 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 7 tys. zł z Miasta Kielce. Dzięki tym środkom udało się kupić cztery nowoczesne odtwarzacze książki mówionej (Czytak Plus) odczytujące ebooki i dokumenty tekstowe przy pomocy mowy syntetycznej.

Na liście bibliotecznych zakupów jest też tablet dotykowy, oferujący nowe sposoby interakcji i cyfrowego dialogu dzięki unikatowemu oprogramowaniu in.Home wraz z dodatkową klawiaturą brajlowską do urządzeń mobilnych. Tablet brajlowski jest nowością, uatrakcyjni dotychczasową ofertę biblioteczną skierowaną do osób z niepełnosprawnością wzroku.

- Zakup Czytaków Plus był konieczny ze względu na wyeksploatowanie sprzętu już istniejącego, z którego często korzystają użytkownicy placówki przy ul. Okrzei. W chwili obecnej posiada ona 19 takich urządzeń, które z pewnością ucieszą osoby mające problemy ze wzrokiem, które chcą mieć kontakt z literaturą – mówi dyr. MBP Anna Żmudzińska.

W 2022 r. na Czytaki Plus wgrano czytelnikom 3445 książek.

Spotkanie w Filii nr 9, w którym uczestniczyła wiceprezydentka Kielc Agata Wojda i przedstawiciele Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, było też okazją do zaprezentowania muralu, który ozdobił budynek. Młodzi wolontariusze z kilku krajów, m.in. z Francji, Włoch i Armenii, pomalowali elewację budynku na kolor ciemnoniebieski i stworzyli graffiti przedstawiające książki, na których zostaną umieszczone tytuły w różnych językach. Na jednej ze ścian zobaczymy także portret patrona MBP Jerzego Pilcha.

Powrót na początek strony