Miejskie programy profilaktyki zdrowotnej

Dzięki wsparciu miasta na świat przychodzą nowe mieszkanki i mieszkańcy Kielc, a realizowane szczepienia pozwalają chronić najmłodszych przed groźnymi chorobami.

Miejski program In Vitro działa w Kielcach od 2021 roku. Od początku jego realizacji do 18 października br. dzięki niemu na świat przyszło 88 małych kielczanek i kielczan - 36 dziewczynek i 52 chłopców. 22 kobiety są obecnie w ciąży.

- To wielka radość, że miasto może w ten sposób wspierać swoich mieszkańców i mieszkanki w jednej z najważniejszych decyzji życia, decyzji o założeniu rodziny – mówi prezydentka Kielc Agata Wojda.

Na realizację „Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2020 – 2024” do 30 września br. z budżetu miasta przeznaczono 1 122 190 zł.

SZCZEPIENIA W TROSCE O NAJMŁODSZYCH

- Zdrowie mieszkanek i mieszkańców Kielc jest naszym priorytetem. Zależy nam na kontynuacji szczepień finansowanych z budżetu miasta. Zachęcamy rodziców najmłodszych mieszkańców do korzystania z programów. Szczepionki są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania bardzo groźnym chorobom i powikłaniom. Dzięki nim możemy chronić to, co mamy najcenniejsze, zdrowie i życie – podkreśla Agata Wojda.

Miasto Kielce od przyszłego roku rozpocznie realizację „Programu profilaktyki zakażeń meningokokowych serogrupy B”. Jego głównym celem jest eliminacja ryzyka zachorowań dzieci w wieku 0-2 lata na chorobę meningokokową spowodowaną meningokokami serogrupy B. To właśnie bakterie tej serogrupy są najczęstszą przyczyną inwazyjnej choroby meningokokowej.

Do programu zostaną włączone dzieci po 2 miesiącu życia do ukończenia 2 roku życia z Kielc, które spełniły kryteria kwalifikacji do udziału w programie: dziecko, w dniu zgłoszenia do programu, musi mieć ukończony 2 miesiąc życia i nie może mieć więcej niż ukończony 1 rok życia; rodzic dziecka w dniu zgłoszenia musi mieszkać na terenie Kielc

Łącznie do 2028 roku będzie można podać ok. 12 000 dawek szczepionek (przy założeniu, że jedno dziecko skorzysta z pełnego cyklu szczepień: dwóch dawek szczepienia podstawowego i jednej dawki szczepienia uzupełniającego). Programem mogą być objęte wszystkie dzieci do 2 lat mieszkające w Kielcach. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel w ciągu 4 lat 4 440 000 zł.

INNE SZCZEPIENIA FINANSOWANE PRZEZ MIASTO

W latach 2025-2028 będą kontynuowane: program prewencji ospy wietrznej oraz program profilaktyki zakażeń meningokokowych.

W ramach pierwszego programu szczepione będą dzieci od 12 miesiąca życia do ukończenia 3 roku życia, zamieszkałe na terenie Miasta Kielce, które nie zostały zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych finansowanych z budżetu państwa. Według szacunków szczepieniami finansowanymi z budżetu miasta może być objętych 700 dzieci. Każde z nich otrzyma 2 dawki szczepionki. Szczepienia mogą w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia liczby zachorowań, obniżenia ryzyka ciężkich powikłań zdrowotnych u dzieci w grupie szczepionej oraz do spadku zachorowań na ospę wietrzną wśród dzieci nie objętych bezpośrednio szczepieniem poprzez przerwanie łańcucha zakażeń. Na ten cel rocznie miasto planuje przeznaczyć 280 000 zł.

Program profilaktyki zakażeń meningokokowych pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby wywołane przez bakterie meningokokowe. W ramach miejskiego programu szczepione są dzieci w drugim roku życia oraz młodzież 13-letnia. W ciągu roku obejmie on około 2400 młodych mieszkańców. Planowane koszty to 360 000 zł na rok.

Szczegóły programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez miasto Kielce można znaleźć w zakładce Programy profilaktyki zdrowotnej.