Do 6 maja 2021 r. wpłynęło do Urzędu Miasta Kielce 20 wniosków o dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Do 2024 roku około 100 par z Kielc będzie mogło skorzystać z Programu leczenia niepłodności metodą in vitro.
Miasto Kielce podpisało umowy na realizację programu z czterema ośrodkami - Centrum Zdrowia Kielce z Podzamcza Chęcińskiego, Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa, Invicta Management z Sopotu oraz Centrum Ginekologii Artemida z Białegostoku.
Pierwsze pary z Kielc dostały dofinansowanie na rozpoczęcie lub kontynuowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Do 6 maja br. od ośrodków do Urzędu Miasta Kielce wpłynęło 20 wniosków - 14 z Podzamcza i 6 z Centrum w Krakowie. 19 zostało rozpatrzonych pozytywnie.
Możliwość skorzystania z programu mają pary (kobieta i mężczyzna), które co najmniej od roku mieszkają w Kielcach. Zainteresowani muszą mieć ukończone 20 lat.
U osób aplikujących musi zostać stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie.
Do kliniki należy dostarczyć zgodę na udział w programie oraz podpisać oświadczenie, że nie korzysta się obecnie i nie korzystało się w ciągu ostatnich trzech lat z innego programu o podobnym charakterze finansowanego ze środków publicznych.
Osoby zainteresowanie udziałem w programie powinny kontaktować się z klinikami. To one prowadzą kwalifikację pacjentów. Następnie podmioty lecznicze kierują wnioski o dofinansowanie do Urzędu Miasta Kielce.
W latach 2021 – 2024 Miasto Kielce planuje przeznaczyć na realizację Programu leczenia niepłodności metodą in vitro 1.5 mln zł. Dzięki środkom będzie można dofinansować 300 procedur. Każda para będzie mogła otrzymać wsparcie na maksymalnie trzy próby zapłodnienia.