Milionowe inwestycje ze środków zewnętrznych

O tym co zostało i co jest obecnie realizowane w Kielcach w ramach środków rządowych rozmawiali dziś w ratuszu Bożena Szczypiór, pierwszy zastępca prezydenta Kielc oraz Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. – „Gołym okiem” widać, że dużo się dzieje. Wartość wszystkich inwestycji to blisko 160 mln zł. Dzięki nim już znacznie poprawił się komfort życia naszych mieszkańców – podkreśliła wiceprezydent.

Miejskie inwestycje realizowane są w znacznym zakresie z zewnętrznych źródeł – unijnych i rządowych. Jak podkreśla wiceprezydent Bożena Szczypiór, miasto szuka rozwiązań i sięga po nie na bieżąco ze względu na ograniczenia budżetowe.

Dużym „zastrzykiem” finansowym wiceprezydent określiła kwotę ponad 33 mln zł na jedną z najważniejszych inwestycji drogowych w Kielcach, która ma poprawić dostępność komunikacyjną Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Pieniądze pochodzą z I edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zakres prac obejmuje między innymi rozbudowę skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Karczówkowskiej, rozbudowę ulicy Kamińskiego, wykonanie nowego połączenia Podklasztornej z Kamińskiego i poprawę przejezdności ulicy Podklasztornej i Artwińskiego.

Z drugiej edycji tego samego Funduszu przebudowanych zostanie 13 ulic śródmieścia. Tu Miasto otrzymało kwotę ponad 61 mln zł. Inwestycja właśnie ruszyła. - Zdajemy sobie sprawę z niedogodności jakie czekają naszych mieszkańców. To bardzo trudna inwestycja. Musimy pilnować, aby wykonawca trzymał się harmonogramu, by nie zablokować miasta – zauważyła wiceprezydent Bożena Szczypiór.

Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to przedsięwzięcie, na które miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to 21 mln 700 tys. zł, a dofinansowanie stanowi 90% kosztów. Na kieleckim Rynku drzewa, roślinność średniowysoka i okrywowa będą posadzone między innymi wzdłuż pierzei południowej, północnej i wschodniej, w miejscu rozjazdu Piotrkowskiej, Bodzentyńskiej i Dużej oraz na Placu Świętej Tekli. Na skwerze imienia Ireny Sendlerowej planowane są nowe nasadzenia i mała architektura. Teren między pasami drogowymi Alei IX Wieków Kielc dzięki nowym nasadzeniom będzie oddzielony od intensywnego ruchu ulicznego. – Chcemy, aby powstała tam ścieżka edukacyjna, aby ludzie poznali dokładną historię miejsca, gdzie kiedyś znajdowało się getto. Naszym obowiązkiem jest szanować takie przestrzenie i pamiętać o tych tragicznych momentach naszej historii – podkreśliła wiceprezydent.

Jedną ważniejszych inwestycji zrealizowanych dzięki Funduszowi Dopłat jest budowa mieszkań socjalnych u zbiegu ulic 1 Maja - Łódzkiej - Hubalczyków, czyli na tak zwanych Nowych Jezioranach.  Koszt to blisko 30 mln zł, z czego wkład własny wyniósł ok. 12 mln. Trwa V etap inwestycji. W sumie do użytku oddano już 52 mieszkania, a po zakończeniu ostatniego etapu dodatkowo przybędzie ich 26.

W 60 procentach zrealizowana została przebudowa budynku przy ul Chęcińskiej 23, gdzie powstaje ośrodek do rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i ze spectrum autyzmu, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. - Dofinansowanie w kwocie ponad 4 mln 900 tys. zł, także z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, to bardzo ważna społecznie inwestycja. Dodatkowo z tych pieniędzy udało nam się wygospodarować pieniądze na wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej w DPS przy ul. Jagiellońskiej 76. Całość gotowa będzie w  przyszłym roku – dodaje wiceprezydent.