Miniaturowy świat wielkich rzeczy w Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na wernisaż wystawy „Miniaturowy świat wielkich rzeczy” dziś 8 grudnia o godzinie 17.00. Wystawa to ponad 150 unikatowych modeli, w tym maszyny, statki, samochody, samoloty i wiele innych obiektów, które są dowodem ogromnej pasji modelarskiej oraz wielkich odkryć w świecie nauki. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

„Miniaturowy świat wielkich rzeczy” jest opowieścią o pasji do modelarstwa, dzięki której możemy udać się w podróż przez dzieje ludzkości. Od momentu istnienia najdawniejszych cywilizacji, aż po czasy współczesne człowiek odwzorowywał elementy świata rzeczywistego i magicznego w postaci pomniejszonych modeli. Przez tysiąclecia modelarstwo ewoluowało, początkowo dotyczyło w głównej mierze budowli, potem zdobyczy nauki i techniki: samolotów, statków, pojazdów i maszyn. Obecnie przedmiotem miniaturyzacji są niemal wszystkie obiekty otaczającego świata. Budowa mini modeli to oprócz zabawy, realizacji marzeń koło napędowe ewolucji. Doskonale można to zaobserwować na przykładzie zgromadzonych obiektów, które przez wieki były tworzone albo na wzór istniejących rzeczy, albo stanowiły punkt wyjściowy, koncept dla nowych wynalazków i urządzeń.

Głównym zadaniem ekspozycji będzie próba rozbudzenia u odbiorcy zainteresowania różnymi typami modelarstwa, ukazanie tej dziedziny działalności człowieka jako niezwykle wartościowego hobby, który może być początkiem wielu przyszłych zawodowych specjalizacji. Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Zabawek w Krakowie, Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków oraz ze zbiorów prywatnych kieleckich modelarzy.

Wystawa dostępna do 16 czerwca 2024 roku. Towarzyszy jej też program edukacyjny.

Kuratorka wystawy: Ewelina Sztuk, Koordynatorka wystawy: Renata Pronobis.

Opracowanie graficzne: Pokojowo. Prace montażowe: Tomasz Łazarz, Bernard Tersa.

Powrót na początek strony