Misja „Wiatraczek” 49. Harcerze przejmują Kielce

"Wiatraczek" zakręci się po raz 49. Harcerze zapraszają do wspólnej zabawy od 7 lipca
MHFKMS

Będą przeglądy konkursowe, warsztaty, koncerty, a ulicami Kielc znów przejdzie barwny i rozśpiewany korowód. Od 7 lipca przez dziesięć dni w mieście będą rozbrzmiewać harcerskie rytmy. 369 młodych artystów weźmie udział w przeglądach i warsztatach podczas 49. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Po trzech latach „Wiatraczek” wraca w podobnej formule, jak przed pandemią COVID-19.

- Cieszymy się, że festiwal, który jest od lat kojarzony z naszym miastem, znów się odbędzie. To jedna z imprez, która może być dobrym argumentem za przyznaniem Kielcom tytułu "Europejskiej Stolicy Kultury" - mówi prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Festiwal to również doskonała promocja stolicy Świętokrzyskiego.

- Kielce mają ogromne szczęście, że to właśnie u nas od prawie pół wieku kręci się „Wiatraczek”. Wiele osób, które gościły u nas przed laty zachowało wspaniałe wspomnienia. Teraz część z nich wraca do Kielc już jako dorośli z kolejnym pokoleniem młodych artystów – mówi wiceprezydent, Marcin Chłodnicki.

Harcerze przejmą władzę

7 lipca uczestnicy Festiwalu wezmą udział w Koncercie Inaugurującym na scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Władze Kielc przekażą wtedy młodym artystom klucze do miasta.

W niedzielę, 10 lipca o godz. 18 będzie można dołączyć do festiwalowego korowodu, którego brakowało w ostatnich latach. Harcerze wyruszą spod pomnika Henryka Sienkiewicza i przejdą do Domu Środowisk Twórczych. Tu o godz. 18:30 rozpocznie się rywalizacja o „Jodły Harcerskie”.  

- Oddzielamy je od ogólnych przeglądów konkursowych, bo w tym wypadku stawiamy na to co jest związane z harcerstwem. W tym roku chcielibyśmy także wrócić po pandemii do większych prezentacji artystycznych w mieście. Dlatego zapraszamy na Letnią Scenę Kieleckiego Centrum Kultury 12 i 13 lipca o godz. 19. Pierwszego dnia zaprezentują się zespoły taneczne, a drugiego zaplanowaliśmy koncert uczestników warsztatów wokalnych i muzycznych – mówi dyr. artystyczny Festiwalu hm. Arkadiusz Szostak.

16 lipca o godz. 19 tradycyjnie w Amfiteatrze Kadzielnia odbędzie się Koncert Galowy. Podczas pierwszego obrazu - Gospodarze – Gościom - wystąpi 380 kieleckich artystów. Zwieńczeniem będzie koncert laureatów.

Wymiana doświadczeń

O „Jodły” artyści, którzy zjadą do Kielc, powalczą 7 i 8 lipca podczas przeglądów konkursowych w 11 kategoriach. Od 9 do 13 lipca zaplanowano warsztaty artystyczne, które odbędą się w Kieleckim Centrum Kultury.

- Dla Festiwalu wymiana doświadczeń jest kwestią kluczową. Po pandemii nadal jesteśmy na etapie odbudowywania edukacji kulturalnej młodych ludzi, którzy dwa lata spędzili w domach. Zajęcia poprowadzi 14 znakomitych konsultantów, zajmujących się różnymi formami – dodaje Arkadiusz Szostak.

Łącznie w Festiwalu weźmie udział blisko 800 osób. 

„Wiatraczek” ze wsparciem

Gospodarzem wydarzenia jest Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego i Dom Kultury „Białogon”. Miasto Kielce jest partnerem generalnym Festiwalu.

– W tym roku miasto przekazało 250 tysięcy złotych dla Domu Kultury „Białogon”, który będzie odpowiadał za organizację koncertu galowego i mniejszych wydarzeń. To dla nas bardzo duże wsparcie, bo koszty stale rosną – mówi komendant Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Tomasz Rejmer.  

Środki na organizację Festiwalu przekazali także samorząd województwa świętokrzyskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Program 49. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach

Powrót na początek strony