Mistrzostwa Polski w Bilard. Do Kielc przyjadą mistrzowie świata i Europy

Stół bilardowy
zdj. Mistrzostwa Polski w Bilard/FB

W dniach 12-16 grudnia Kielce ponownie staną się stolicą sportu bilardowego. W tych dniach do rywalizacji przystąpią najlepsze zawodniczki i zawodnicy, aby walczyć w Mistrzostwach Polski. Uroczyste otwarcie odbędzie się w poniedziałek, dniu 12 grudnia o godzinie 15.00 i będzie połączone z podsumowaniem Akademii Bilardowej Polskiego Związku Bilardowego. Zawody rozegrane zostaną w hotelu Binkowski. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem m.in. Prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wenty.

Przy stołach zobaczymy aktualnego mistrza świata Wojciecha Szewczyka (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) i wicemistrza świata Wiktora Zielińskiego (inmarketing Hades Poznań). Drugiego zawodnika ostatnich zawodów pucharu świata Daniela Macioła (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec), mistrzów Europy Karola Skowerskiego, Tomasza Kapłana (obaj Nosan Kielce), Mieszka Fortuńskiego i Konrada Juszczyszyna (obaj Zagłębie Baribal Lubin) czy też Mateusza Śniegockiego (Zakręcona Bila Solumed  Poznań). Oczywiście oprócz wymienionych w walce o medale liczyć się będą: obrońca tytułu mistrza Polski w 8-bil Sebastian Batkowski  (Nosan Kielce), drużynowi mistrzowie Europy Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica) i Mariusz Skoneczny (M 13 Soffia Warszawa) czy aktualny mistrz świata juniorów Szymon Kural (TCF HUB Go77.pl Kraków).

Wśród pań głównymi faworytkami są aktualna mistrzyni Europy Oliwia Zalewska (Akademia Bilardowa Rokietnica) oraz mistrzyni Polski Monika Ząbek (Zagłębie Baribal Lubin). Jednak kilkunastokrotna mistrzyni Polski Izabela Łącka (UKS Fair Play Jaworzno), aktualna mistrzyni Europy juniorek Dominika Pawełczyk (UKS Miłek Wiślica) czy też wicemistrzyni Polski Bogna Świtała (Green Club Gdańsk) zdecydowanie chcą włączyć się do walki o tytuły.

Zdobywcy złotych medali w każdej kategorii i odmianie otrzymują bezpośrednią kwalifikację do kadry narodowej w bilard na rok 2023. Zwycięzca łącznego Rankingu Polski w kategorii mężczyzn zgodnie z regulaminami PZBil otrzyma powołanie do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy – Finlandia 2023, oraz wsparcie finansowe w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych na starty w pucharach Europy i Świata oraz mistrzostwa świata i Europy. Powołanie na ME i pokrycie startów w Pucharach Europy czeka również na zwyciężczynię rankingu Polski kobiet.  Drugi w rankingu Polski mężczyzn również może być pewny startu w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy. Jak podkreślają wszyscy uczestnicy i kibice, tegoroczne mistrzostwa są najmocniej obsadzonymi w dotychczasowej ponad 30-letniej historii imprezy. Według fachowców, Mistrzostwa Polski są jedną z najtrudniejszych przepraw o krajowy tytuł na świecie.

Mecze transmitowane będą przez TVSPORTS.PL. Retransmisję przeprowadzi SPORTKLUB Polska. Relacje z zawodów będzie można zobaczyć również na stronach Patronów medialnych. Informacje z imprezy ukażą się też na portalach międzynarodowych azbilliards.com oraz pro9.co.uk.

Akcja wsparta ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Województwa Świętokrzyskiego i Miasta Kielce.

Ramowy program Mistrzostw Polski w Bilard – Kielce 2022 

12 grudnia - 9.00 rozpoczęcie gier

12 grudnia - 15.00 uroczyste otwarcie

14 grudnia - 19.30 finały odmiany 8 bil

15 grudnia - 21.00 finały odmiany 10 bil

16 grudnia - 13.30 finały odmiany 9 bil

                - 15.00 dekoracja medalistów

 plakat_mp2022.jpg

Powrót na początek strony