Mistrzostwa Świata Karate w Kielcach już w weekend

Już 24-25 września, sobotę i niedzielę, sportowe wydarzenie, jakiego w Kielcach i Świętokrzyskiem jeszcze nie było - VII Mistrzostwa Świata Karate w Kategoriach Wagowych organizowane przez Światową Organizację Karate WKO. Do Kielc przyjechało 1200 gości z 50 państw.

Podczas walk widzowie zobaczą 180 zawodników z 40 krajów. Przybędą również ekipy z państw, które należą do Światowej Organizacji Karate WKO.

- Jestem szczęśliwy, że przyjechałem do Kielc, żeby zobaczyć Mistrzostwa Świata Karate. Zawody odbywają się w szczególnych warunkach. Zdobycie tytułu mistrza nie będzie łatwe, ale będę dopingował wszystkich, aby udało się osiągnąć zakładane cele – mówił Kenji Midori Prezydent Światowej Federacji Karate.  

Organizatorami wydarzenia są Światowa i Europejska Organizacja Karate, Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai oraz Kielecki Klub Sportowy Karate. Miasto Kielce jest jednym ze współorganizatorów.

- Kielce w ostatnich latach były gospodarzem kilku wielkich imprez sportowych, które podnoszą prestiż naszego miasta. Wszystkim zawodnikom życzę udanych startów związanych z Kodeksem Dojo. Jeżeli znajdziecie Państwo czas zachęcamy, aby zwiedzić nasze piękne Kielce i poznać jego atuty – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Choć mistrzostwa odbędą się z jednorocznym opóźnieniem. Jestem przekonany, że zawodnicy z najwyższej kategorii, zaprezentują karate na wspaniałym poziomie – powiedział Remigiusz Karpiński, prezes Zarządu Polskiej Federaci Karate Shinkyokushinkai.

- To będzie piękne sportowe widowisko, które kibicom dostarczy niezapomnianych emocji – zapewnił Tomasz Kęćko, prezes Kieleckiego Klubu Sportowego Karate.     

Mistrzostwa Świata w weekend

W sobotę i niedzielę w Hali Legionów w Kielcach przeprowadzone zostaną Mistrzostwa. Wydarzenie rozpocznie ceremonia otwarcia. Organizatorzy zaplanowali widowiskowe popisy. Piosenkę towarzyszącą mistrzostwom w trzech językach zaśpiewa gwiazda muzyki rozrywkowej i karateka sensei Marcin Siegieńczuk. Utwór „Zostań Mistrzem Świata” ma już ponad 22 tysiące wyświetleń na portalu YouTube. Będzie go można usłyszeć także po japońsku i angielsku.

Emocjonujące walki

W sobotę walki będą toczyły się na dwóch matach, w czterech kategoriach dla mężczyzn (-65 kg, -75 kg, -85 kg, +85 kg) i czterech dla kobiet (-50 kg, -55 kg, -60 kg, +60kg).

Kadrę Narodową Seniorów na Mistrzostwa Świata w Karate tworzy siedem kobiet oraz sześciu mężczyzn. Wszyscy zdobywali medale na wielu światowych imprezach. Faworytem jest pochodzący z Kielc 31-letni Maciej Mazur, najbardziej utytułowany polski zawodnik. W 2019 roku jako pierwszy Polak w historii został wicemistrzem świata open, podczas zawodów, które odbyły się w Japonii.

– Przewodnim przesłaniem tych Mistrzostw jest pokój na świcie. Wiem, że wszyscy zawodnicy, tak jak ja, ostatnie miesiące poświęcili na ciężką pracę, aby zaprezentować się jak najlepiej. Chciałbym wyrazić swoje duże uznanie dla reprezentacji Ukrainy, która w tym ciężkim czasie dla swojego kraju, poświęciła czas, aby tu przyjechać i wziąć udział w zawodach - mówił Maciej Mazur.

W niedzielę rozegrane zostaną finałowe starcia, w wyniku których przyznane zostaną tytuły i medale w kategoriach. Każda z walk finałowych będzie miała ciekawą oprawę tradycyjną dla karate shinkyokushinkai. W sumie wręczonych zostanie 8 medali złotych, 8 medali srebrnych i 16 medali brązowych – nie ma walki o trzecie miejsce.

Nadal dostępne są bilety. By je otrzymać, można wysłać e-mail na adres tickets@wc2022kielce.com lub dzwonić pod numer telefonu 600 986 870 w godzinach od 15 do 20. W dni turnieju bilety będą do kupienia w kasie w Hali Legionów. Relacje na żywo będą prowadzone na echodnia.eu, kanale na portalu YouTube World Karate Championships in Kielce oraz wc2022kielce.com.

Polską Kadrę tworzą:

1. Monika Podora z Radzionkowa na Śląsku, 8 lat w kadrze, na koncie ma brąz i piąte miejsce podczas Mistrzostw Europy

2. Natalia Chrzanowska z Wrocławia, 2 lata w kadrze, zdobyła trzy medale Mistrzostw Europy, na ostatnich – w 2022 roku sięgnęła po srebro

3. Anna Bielska z Konstancina – Jeziornej, 10 lat w kadrze i mnóstwo medali, przede wszystkim z Mistrzostw Europy, ale i świata

4. Marta Lubos z Tarnowskich Gór, 14 lat w kadrze, wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy, zdobyła też brąz na Mistrzostwach Świata

5. Monika Zielińska z Warszawy, 10 lat w kadrze, pięciokrotna Mistrzyni Europy

6. Agata Winiarska z Wrocławia, 13 lat w kadrze, właścicielka złotych i srebrnych medali mistrzostw Europy i świata

7. Anna Bojda z Wrocławia, 10 lat w kadrze, srebrna medalistka ostatnich mistrzostw Europy

8. Daniel Sternik z Konstancina – Jeziornej, 11 lat w kadrze, brązowy medalista mistrzostw Europy 2022

9. Igor Lamot z Wrocławia, 13 lat w kadrze, trzy razy wywalczył brąz w mistrzostwach Europy

10. Kamil Berkowicz z Wrocławia, pierwszy rok w kadrze, a na koncie już zdobyty brązowy medal na Mistrzostwach Europy 2022

11. Marek Odzeniak z Warszawy, 12 lat w kadrze, brązowy medalista mistrzostw Europu organizacji Karate World Union

12. Marek Wolny z Tarnowskich Gór, 12 lat w kadrze, właściciel licznych brązowych medali mistrzostw Europy i świata

13. Maciej Mazur z Warszawy, 10 lat w kadrze, wielokrotny złoty medalista mistrzostw Europy i wicemistrz świata w kategorii open z 2019 roku.

Sztabem trenerskim zawiaduje shihan Bogdan Lubos z Tarnowskich Gór, trenerami są także shihan Jacek Lamot z Wrocławia, sensei Paweł Orysiak z Konstancina – Jeziornej, shihan Mariusz Mazur z Warszawy oraz shihan Krzysztof Habraszka.

Powrót na początek strony