Mistrzowie Mowy Polskiej uhonorowani

Poznaliśmy laureatów plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej 2021. Dwudziesta pierwsza gala ogólnopolskiego konkursu odbyła się w poniedziałek, 20 września na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Wszystkie nominowane osoby i instytucje związane z Kielcami i regionem świętokrzyskim zostały nagrodzone. W tym roku, Miasto Kielce i KCK po raz pierwszy byli współorganizatorami konkursu.

 

Troje laureatów

W tym roku tytuły "Mistrza Mowy Polskiej" otrzymali: Jerzy Kisielewski, Agnieszka Kunikowska i Edward Rzepka.

Jerzy Kisielewski jest dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, byłym korespondentem współpracującym z francuską Agence France Presse (AFP) oraz włoską ANSA. Aktorka Agnieszka Kunikowska jest również dziennikarką Polskiego Radia, jest znaną aktorką dubbingową i telewizyjną lektorką. Pochodzący z Kielc Edward Rzepka jest prawnikiem, adwokatem i byłym posłem na Sejm w latach 1989-1993, a w latach 1993-2001 sprawował funkcję sędziego Trybunału Stanu. Za swoją mowę podczas gali uzyskał od publiczności owacje na stojąco. 

 

Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi

Nagrodę w głosowaniu publiczności, tytuł "Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi" otrzymała kielczanka Kama Kępczyńska – Kaleta. Laureatka głosowania publiczności jest przedsiębiorczynią, tłumaczką, trenerką biznesową. Kama Kępczyńska-Kaleta od 30 lat śpiewa w zespole ludowym Bielinianki, promuje folklor, włada piecioma językami - szóstego się uczy. Jest również koordynatorką międzynarodowych projektów i ekspertem Komisji Europejskiej w dziedzinie edukacji nieformalnej.


Kolejne wyróżnienia

Nagrodą specjalną, "Wawrzynem Mistrza Mowy Polskiej", kapituła uhonorowała Marka Gaszyńskiego, dziennikarza i prezentera muzycznego, autora książek i tekstów ponad 150 piosenek m.in. “Snu o Warszawie”.

W tym roku Złoty Laur kapituły Akademii Mistrzów z rąk Mistrzyni Anny Seniuk otrzymała Barbara Młynarska Ahrens – aktorka, poetka, działaczka polonijna.

 

Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej

Z kolei tytuł "Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej" otrzymało Centrum Edukacji i Kultury “Szklany Dom” w Ciekotach w gminie Masłów. Nagroda publiczności w tej kategorii trafiła do Mateusza Adamczyka, autora Vloga językowego.

Gośćmi uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury byli nie tylko tegoroczni nominaci, ale także zwycięzcy plebiscytu w latach ubiegłych m.in. Anna Seniuk i Katarzyna Pakosińska. W uroczystości uczestniczył zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki. Podczas Gali, którą poprowadził znakomity dziennikarz Paweł Sztompke, wystąpiła także pochodząca z Kielc, niezwykle utalentowana wokalistka, Kasia Lisowska.

 

W tym roku nominowani do tytułu Mistrza Mowy Polskiej byli:

  • Marek Brzeziński – dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca akademicki
  • Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor książek i tekstów ponad 150 piosenek
  • Jerzy Kisielewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France Presse (AFP) oraz włoską ANSA
  • Agnieszka Kunikowska – dziennikarka PR, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna
  • Marta Lipińska – aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna
  • Dawid Ogrodnik – aktor filmowy i teatralny
  • Krystyna Prońko – piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny
  • Michał Wawrykiewicz – adwokat, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy Komitetu Obrony Sprawiedliwości


oraz przedstawiciele regionu świętokrzyskiego:

  • Kama Kępczyńska-Kaleta – przedsiębiorczyni, trenerka biznesowa, lektorka i tłumaczka języka angielskiego i francuskiego
  • Edward Rzepka – prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm w latach 1989-1993, w latach 1993-2001 sędzia Trybunału Stanu

Powrót na początek strony