Mają zapał i pomysły, chcą włączyć się w dyskusje o życiu miasta i przedstawiać miejskim radnym problemy kieleckiej młodzieży. Pierwsza sesja trzeciej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Kielce odbyła się w sali sesyjnej kieleckiego ratusza.
W wydarzeniu wzięli udział prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz ze swoim zastępcą Marcinem Chłodnickim oraz przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.
Młodych radnych przywitał przewodniczący Rady Miasta Kielce - Chciałbym pogratulować radnym wyboru. Wyrażam nadzieję, że Wasza praca w Radzie przyczyni się do rozpropagowania idei samorządności wśród młodzieży naszego miasta oraz zaktywizuje młodych ludzi do włączania się w jego rozwój – powiedział Jarosław Karyś, a nastepnie przekazał prowadzenie obrad Marcinowi Zawadzkiemu, który jest najstarszym wiekiem radnym.
Radę tworzą uczniowie, wybrani przez swoich rówieśników i rówieśniczki w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach, które stanowią okręgi wyborcze.
- Moim celem będzie promowanie ciekawych projektów realizowanych w mojej szkole oraz praca na rzecz miasta i jego mieszkańców - powiedziała Aleksandra Relidzyńska radna Młodzieżowej Rady Miasta Kielce.
- Chcę pracować dla miasta i zmieniać Kielce. Choć moja rola jest niewielka, to dam z siebie wszystko - powiedział Adam Celejowski, radny Młodzieżowej Rady Miasta Kielce.
Młodzi radni po złożeniu ślubowania otrzymali z rąk prezydenta Kielc Bogdana Wenty i przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Karysia zaświadczenia o wyborze do Młodzieżowej Rady Miasta.
- Jesteście przyszłością Kielc. Serdecznie gratuluję wyboru do Młodzieżowej Rady Miasta Kielce, jestem przekonany, że dzięki Wam głos młodych kielczan będzie brzmiał mocniej i skuteczniej. Młodzież musi mieć możliwość wypowiedzenia się we wszystkich sprawach, które jej dotyczą. Życzę, aby Wasz entuzjazm nigdy nie gasł, a podejmowane przez radę działania dobrze służyły miastu i jego mieszkańcom - powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Celem powołania Młodzieżowej Rady Miasta jest przede wszystkim włączenie młodzieży w proces podejmowania decyzji, które dotyczą młodych osób oraz ich najbliższego otoczenia. Rada ma reprezentować młodych mieszkańców i mieszkanki miasta, ale również prowadzić działania na rzecz upowszechniania wśród nich idei samorządności.
- Jednym z najważniejszych zadań Rady jest aktywizacja młodych ludzi w życiu społecznym oraz kształtowanie postaw obywatelskich. To dzisiaj się rozpoczyna z dużym powodzeniem i pozostaje życzyć wszystkim młodzieżowym radnym wszystkiego co najlepsze oraz owocnej pracy - powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.
Podczas pierwszej sesji nowej kadencji wybrano prezydium Rady na najbliższe dwa lata. Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Kielce został Marcin Zawadzki, a wiceprzewodniczącymi Weronika Pastuszka i Mateusz Kiljan. Na stanowisko sekretarza Rady została wybrana Aleksandra Relidzyńska.
- Chcemy, aby głos młodych ludzi był słyszalny, chcemy pokazać swoje zdanie i zmieniać Kielce, a przede wszystkim mieć wpływ na podejmowane decyzje, które dotyczą młodych osób w naszym mieście. W ubiegłej kadencji dzięki współpracy z Radą Miasta podjęliśmy szereg działań, m.in. przygotowaliśmy projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jestem przekonany, że dalej będziemy wspólnie pracować na rzecz Kielc - powiedział Marcin Zawadzki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Kielce.
W skład Młodzieżowej Rady Miasta weszło 18 nowych, młodych radnych:
Młodzieżowa Rada Miasta Kielce powstała w 2016 roku, wtedy też nadano jej Statut. Młodzieżowa Rada ma charakter konsultacyjny i stanowi apolityczną reprezentację uczniów szkół nie związaną z żadną partią polityczną i z żadnym ugrupowaniem politycznym. Młodzi radni prowadzą swoją działalność nieodpłatnie.