Młodzi kielczanie najlepsi w Polsce. Wykazali się wiedzą w tematyce prawnej

Julia Brejdak, Katarzyna Kula, Nikodem Lazarek, Paweł Wicherski  i Zuzanna Stochmal - to zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu  „Liga Sprawiedliwości”. Uczniowie z SP 27 w Kielcach pokonali ponad 100 innych drużyn.  Wykazali się nie tylko wiedzą z zakresu prawa, ale też kreatywnością i poczuciem humoru.

Do konkursu online zgłosili się w kwietniu, podczas gdy w szkołach trwała nauka zdalna i większość zespołu przygotowywała się do egzaminu ósmoklasisty. - To było spore wyzwanie dla całej drużyny, potrzeba było dużo samodyscypliny i systematyczności oraz dobrej współpracy z resztą grupy, aby wszystko się udało. Nie był to jednak dla nas dodatkowy stres, ale przeciwnie świetna okazja do zdobycia nowej wiedzy, oderwania od codziennych obowiązków, a nawet dobrej zabawy, podczas gdy nie mogliśmy widywać się w szkole - mówi Julia Brejdak.

Po 10 tygodniach rozgrywek zbieraniu punktów, fazie play-off drużyna dotarła do finału i zdobyła pierwsze miejsce, pokonując 106 innych zespołów z całej Polski, w tym dwie inne drużyny z Kielc.

Rywalizacja odbywała się w Internecie, ale wymagała współpracy i dyscypliny. Pytania pojawiały się na bieżąco, a czas na ich wykonanie był ściśle określony przez organizatora. Co robili uczniowie? Pisali opowiadania, rozprawki, wiersze, przygotowywali plakaty, komiksy, a nawet nagrywali filmiki.

- Filmiki kręciliśmy w czasie dwóch ostatnich tygodni rozgrywek, wtedy byłem najbardziej aktywny, bo to moja pasja - mówi Paweł Wicherski. - Najciekawszy był pierwszy z nich pt. „Zagadki obrony koniecznej”, jednak największym wyzwaniem było ostatnie zadanie. Nagraliśmy 18 min film w jakości 4K, o bezpieczeństwie na drodze, który musiałem odpowiednio zmontować. Poświęciłem na to około 3 godzin. Tym bardziej cieszy mnie nagroda, którą zdobyliśmy - podkreśla.

- Zadania najczęściej miały lekką, a nawet zabawną formę, ale pisząc wierszyk, opowiadanie czy historyjkę musiałam postawić się w roli sędziego i zdecydować jaki los spotka bohaterów, którzy np. naruszyli przepisy czy uwikłali się w jakiś konflikt z prawem - mówi Katarzyna Kula. - Jednym z najtrudniejszych zadań było podanie argumentów, które mogłyby poprawić społeczne postrzeganie zawodu komornika - dodaje.

- Do wszystkich zadań przykładaliśmy się naprawdę mocno i od początku dobrze nam szło. Dlatego najbardziej zaskakujące było to jak przy jednym z pytań otrzymaliśmy 7,5 punktu na 10 możliwych. To nas jeszcze bardziej zmobilizowało i dzięki temu daliśmy radę, zdobyliśmy pierwsze miejsce i nagrodę finansową. Warto było się starać - mówi Nikodem Lazarek.

Celem konkursu było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie edukacji prawnej, kształtowanie ich postaw obywatelskich i zaangażowania w życie społeczne, a także aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji prawnej na poziomie lokalnym.

- Cieszę się że mogłam trochę lepiej poznać przepisy prawa. Jest to bardzo ważne i uważam, że każdy powinien znać przynajmniej te podstawowe, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza może się nam przydać - podkreśla Julia Brejdak.

Poza walorem edukacyjnym konkurs dawał uczestnikom możliwość świetnej zabawy oraz twórczego przedstawienia problematyki.

- Pod względem plastycznym największą aktywnością wykazała się Zuzanna Stochmal, uczennica klasy VIa, która jest młodsza od pozostałych zawodników naszej drużyny, ale jako że jest utalentowaną plastyczką, świetnie poradziła sobie z zadaniami - podkreśla Patrycja Karykowska, opiekun drużyny, nauczyciel w SP nr 27 im. K. K. Baczyńskiego w Kielcach.

Drużynę Ka"Baczków ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach, tworzyło pięcioro uczniów: Julia Brejdak, Katarzyna Kula, Nikodem Lazarek, Paweł Wicherski – uczniowie klasy VIIIc oraz Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIa. Opiekunami drużyny byli: Patrycja Karykowska, Edyta Król, Marta Manecka oraz Dawid Ślusarczyk.

Organizatorem konkursu był Departament Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Więcej informacji o Konkursie można znaleźć pod linkami:

https://xn--ligasprawiedliwoci-mod.pl/

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/liga-sprawiedliwosci

http://sp27.kielce.eu/

Powrót na początek strony