Młodzi mogą tworzyć miasto. Zachęcamy do składania projektów do Budżetu Obywatelskiego

Czym jest budżet obywatelski, jak zgłosić swój pomysł i jak głosować? Tego wszystkiego mogą dowiedzieć się uczniowie kieleckich szkół. W placówkach odbędą się warsztaty, które mają zachęcić młodych ludzi do brania spraw w swoje ręce i do zmieniania miasta. Jako pierwsi w spotkaniu informacyjnym wzięli udział siódmo i ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego.

W Kielcach zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego i wziąć udział w głosowaniu mogą wszyscy. Jeśli ktoś nie ma ukończonych 13 lat wystarczy, że dostanie zgodę rodziców lub opiekunów prawnych i może działać.

W kieleckich szkołach odbędzie się minimum 8 spotkań z młodzieżą na temat Budżetu Obywatelskiego. Na zlecenie Urzędu Miasta Kielce poprowadzą je organizacje pozarządowe. W ten sposób Miasto Kielce chce pokazać młodym ludziom, że mogą od najmłodszych lat angażować się w życie miasta, zmieniać je i realizować to, czego potrzebują.

- Chcemy przekonać młodzież, że nie tylko dorośli mogą decydować o tym, co ma wpływ na ich bezpośrednie funkcjonowanie. Budżet Obywatelski to pomoc dla Urzędu Miasta w wydatkowaniu publicznych środków. Młodzi ludzie też mogą decydować, co powstanie czy co wydarzy się w ich najbliższej okolicy. Chcielibyśmy rzucić ziarno, które wykiełkuje i zamieni się w realny pomysł - mówi Kamil Żuława ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój z Kielc. – To element kształtowania postaw obywatelskich i kształtowania młodych ludzi jako zaangażowanych mieszkańców. To oni pewnego dnia wezmą w swoje ręce funkcjonowanie Kielc – dodaje.

Zdaniem dyrektora SP nr 25, Sylwestra Ozgi pokazanie uczniom możliwości budżetu obywatelskiego i wzbudzenie w nich zainteresowania sprawami miasta jest bardzo ważne.

- Jako przykład mogę podać naszą palcówkę, w której dzięki Kieleckiemu Budżetowi Obywatelskiemu udało się wykonać kompleks sportowy. To miejsce cały czas tętni życiem. Korzystają z niego nie tylko nasi uczniowie, ale też mieszkańcy osiedla. To efekt współpracy i zaangażowania wielu osób – podkreśla Sylwester Ozga.

Spotkania z młodzieżą przyniosą jeszcze inną korzyść. To młodzi ludzie dopilnują dorosłych, żeby w natłoku codziennych spraw, pamiętali o głosowaniu.

A my przypominamy, że w tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego projekty można składać do 5 maja. Szczegółowe informacje i formularz dostępne są na stronie www.bo.kielce.eu.

Powrót na początek strony