Młodzież z Wilna i Winnicy z wizytą u Prezydenta

W Kielcach trwa XII edycja projektu pod nazwą "Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego". W tym roku po raz kolejny do udziału w programie zaproszona została młodzież z Winnicy na Ukrainie oraz Wilna na Litwie. Podczas blisko dwutygodniowego pobytu w Polsce 40-osobowa grupa naszych rodaków oraz ich opiekunów miała okazję doskonalić znajomość języka polskiego, poszerzać swoją wiedzę na temat historii Polski, poznawać naszą kulturę i uczestniczyć w codziennym życiu kielczan.
W ramach pobytu w naszym mieście, młodzież odwiedziła kielecki Ratusz, gdzie spotkała się z Prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Podczas wizyty prezydent podkreślał, że mimo trudnej historii naszych narodów ważne jest, aby budować wspólne oraz dobre relacje. 
W ramach Letniej Szkoły przewidziane zostały nie tylko klasyczne zajęcia z języka polskiego, ale również lekcje plenerowe organizowane w miejscach historycznych, zajęcia sportowe na pływalni, a także wiele innych atrakcji w różnych zakątkach  naszego miasta oraz regionu. Jednym z punktów programu była wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy. Młodzież mogła nie tylko zwiedzić ekspozycje, ale także wziąć udział w warsztatach bębniarskich i pobawić się wybranymi zabawkami.
W programie znalazła się również wizyta w Przystanku Historia, gdzie młodzież zapoznała się z postaciami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego oraz samodzielnie przygotowała prezentację dotyczącą faktów z ich życia oraz zwiedzanie kompleksu Wzgórza Zamkowego, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu, a także  uczestnictwo  we Mszy świętej  w kościele św. Jadwigi Królowej Polski. 
Ciekawostką dla młodzieży będzie również zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, mieszczącego się na kieleckiej Karczówce. Organizatorem projektu jest Urząd Miasta Kielce we współpracy z Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.

Powrót na początek strony