Mniejszy „Wiatraczek”, ale zakręci się mocno

Będzie koncert galowy laureatów, przeglądy konkursowe, warsztaty, dwa wydarzenia w miejskiej przestrzeni i gra terenowa - 8 lipca w Kielcach wystartuje 48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Jednak wyjątkowy rok wymaga wyjątkowych działań. Program Festiwalu jest mocno ograniczony.  

Gospodarzem wydarzenia jest Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego i Dom Kultury „Białogon”. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku na Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Dzieci i Młodzieży Szkolnej przyjedzie 380 osób z Polski i Ukrainy. Dla młodych ludzi będzie to przede wszystkim wypoczynek, połączony z warsztatami i przeglądami. A ten musi być zorganizowany zgodnie z zasadami sanitarnymi i przepisami prawa.

- W tym roku Festiwal odbędzie się w pewnej izolacji. Młodzież będzie mogła przebywać tylko w swoich grupach i zaraz po zakończeniu zajęć warsztatowych przemieszczać się do miejsca zakwaterowania. Ze względów sanitarnych tej wesołości i setek dzieci na kieleckim Rynku nie będzie widać – mówi hm. Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.

Program tegorocznego „Wiatraczka” został ograniczony do kilku wydarzeń w przestrzeni miejskiej. Niestety przez ulice miasta nie przejdzie barwny korowód, ale uczestnicy Festiwalu zostaną gorąco powitani w Kielcach.

- Planujemy Koncert Inaugurujący i spotkamy się  8 lipca w Kieleckim Teatrze Tańca. Tym wydarzeniem rozpoczniemy Festiwal, mamy nadzieję, że pan prezydent Kielc Bogdan Wenta przekaże wtedy klucze do bram miasta harcerzom. Wszyscy uczestnicy Festiwalu zobaczą spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu tancerzy KTT – mówi hm. Arkadiusz Szostak, dyrektor 48. MHFKMSz.

10 lipca w Parku Miejskim odbędzie się Dzień Tradycji Polskiego Folkloru, a 14 lipca w Domu Środowisk Twórczych konkurs piosenki harcerskiej i Koncert Zespołu „Wołosatki”. Festiwalowi goście będą też uczestniczyć w przeglądach konkursowych, warsztatach dla solistów, zespołów wokalnych, wokalno – instrumentalnych i dla zespołów tanecznych. Od 8 do 15 lipca planowana jest także gra terenowa pod hasłem „Zakręceni na Kielce”.

Tradycyjnie złote, srebrne i brązowe jodły zostaną rozdane 17 lipca podczas Koncertu Galowego Laureatów w Amfiteatrze Kadzielnia. Otworzy go specjalny blok artystyczny „Gospodarze – Gościom”.

W tym roku w ramach projektu „Culture is a brige”, dofinansowanego z środków programu Erasmus+, do Kielc przyjedzie grupa młodzieży z Hiszpani. Goście będą uczyć się jak organizować duże imprezy kulturalne.

W ubiegłym roku Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej odbył się online.   

- Bardzo cieszę się, że możemy znów spotkać się w Kielcach na żywo z harcerzami i młodymi artystami. Ich występy są zawsze na wysokim poziomie. Festiwal jest bardzo ważnym wydarzeniem i doskonałym elementem promocji Kielc, istotnym w Strategii Miasta - mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej uzyskał m.in. dofinansowanie w kwocie 170 tys. zł z Urzędu Miasta Kielce.

Partnerami „Wiatraczka” są m.in. kielecki ratusz, Kieleckie Centrum Kultury, Kielecki Teatr Tańca, Dom Środowisk Twórczych, Politechnika Świętokrzyska i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Więcej o programie 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej

Powrót na początek strony