Mobilna Szkoła Turystyczna w Kielcach

Zwiedzanie zakątków Polski dzięki wirtualnej rzeczywistości, multimedialne stoły, porady co włożyć do plecaka na wycieczkę. Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła zaparkowało w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza. Nowoczesne technologie pierwsi przetestowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach.

W spotkaniu uczestniczyli zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marcin Różycki, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, przedstawiciele Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz dyrektorzy kieleckich szkół.

Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła jest działaniem edukacyjno-promocyjnym, realizowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.

- Chcemy w ten sposób dotrzeć do najmłodszych mieszkańców i pokazać im, że Polska jest pełna interesujących miejsc, gdzie można aktywnie spędzać czas. Wykorzystujemy do promocji nowoczesne narzędzia, które są doskonale znane młodym ludziom – mówił Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wydarzenie to wpisuje się w przypadające we wrześniu Światowe Dni Turystyki, których obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki oraz sportu rekreacyjnego we współczesnym świecie.

- Uczniowie, którzy odwiedzą to miejsce będą mogli zdobyć wiedzę o atrakcjach naszego regionu i całego kraju. To także doskonała okazja dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, którzy mogą zobaczyć jak w nowoczesny sposób promować turystykę. To także promocja dla Miasta Kielce, bo niewiele miejsc w Polsce może gościć Mobilne Centrum Edukacyjne – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Na sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ekonomicznych powstała wirtualna wioska -  nowoczesna multimedialna przestrzeń zbudowana z 5 interaktywnych stref, 6 stołów multimedialnych wyposażonych w nowoczesne różnorodne atrakcje takie jak: Okulary VR, tablety z aplikacjami, robot humanoidalny (wita dzieci, prezentuje projekt, tańczy i gra z dziećmi w kalambury), VR- owy wyścig kolarski i wiele więcej.

Na parkingu przed szkołą odbywa się Zwiedzanie Srebrzystej Magicznej Kapsuły z kinem 5D pokazującego najpiękniejsze ujęcia Regionu Świętokrzyskiego – stymulator lotu (własność ROT-u).

Jako pierwsze Mobilne Centrum Edukacji testowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach. W piątek multimedialną Turystyczną Szkołę odwiedzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 22 oraz Szkoły Podstawowej numer 25.

Strefy z animatorami:

• Strefa doznań real (kompletowanie plecaka turystycznego, testowanie sprzętu turystycznego i rekreacyjnego, sprzęt nawigacyjny, kompletowanie apteczki turystycznej),
  • Strefa GOPR (zasady zachowania w górach, zasady udzielania pierwszej pomocy),
  • Strefa aplikacji (8 aplikacji: pogoda w turystyce, bezpieczeństwo, apteczka, Quiz oraz memory dotyczący turystyki krajowej, Quiz oraz memory olimpijskie, Quiz POT, Wsłuchaj się w naturę, Wsłuchaj się w sportowe emocje),
  • Strefa VR (VR - wirtualna rzeczywistość- cyfrowe zwiedzanie regionów z wykorzystaniem okularów VR),
  • Strefa AR (AR- rozszerzona rzeczywistość – wirtualne pocztówki oraz zdjęcia z obiektami UNESCO, wirtualny wyścig kolarski z goglami Oculus oraz trenażerami rowerowymi, interaktywna podłoga z mapą Polski).