„Moja Iskra”. Muzeum Historii Kielc czeka na informacje i wspomnienia

Placówka rozpoczęła cykl „Moja Iskra – Historia i ludzie”. Raz w miesiącu na swoim facebookowym profilu publikuje kilka fotografii związanych z historią „Iskry” i prosi o komentarze wszystkich, którzy rozpoznają osoby lub miejsca na zdjęciach.

W listopadzie Muzeum Historii Kielc otrzymało kilkaset przedmiotów związanych z Fabryką Łożysk Tocznych „Iskra”. Zbiór pamiątek przekazali przedstawiciele spółki NSK Bearings Polska, która jest spadkobierczynią tradycji legendarnej, kieleckiej fabryki.

- Bardzo cenną częścią tego zbioru jest ponad 300 fotografii. Są na nich zarówno pracownicy zakładu przy maszynach w trakcie produkcji, ale też uwiecznieni w czasie czynów społecznych, na koloniach zakładowych czy w czasie wolnym. To fantastyczny materiał, który opracowujemy i chcieliśmy się nim podzielić z mieszkańcami Kielc – opowiada Marcin Kolasa, kierownik Działu Gromadzenia i Dokumentacji Muzeum Historii Kielc.

Tak powstał cykl „Moja Iskra – Historia i ludzie”. Raz w miesiącu na facebookowym profilu Muzeum prezentowane są wybrane zdjęcia.

- Prosimy o komentarze, prosimy o dzielenie się historiami związanymi z „Iskrą”, o identyfikację osób lub miejsc, bo czasami trudno nam to określić. Odzew już jest i liczymy, że z miesiąca na miesiąc będzie coraz większy. Zachęcamy też, aby osoby, które mają swoje pamiątki po zakładzie udostępniły je naszej placówce – mówi Marcin Kolasa.

Dzięki zebranym informacjom i wspomnieniom Muzeum chce przygotować wystawę.

- Jest to taka nasza tradycja, że w przypadku tak dużego daru związanego z którąś z kieleckich fabryk, po opracowaniu zbioru, po kilku latach przygotowujemy dużą wystawę. Liczymy na kielczan i nie tylko na kielczan, że pomogą nam zebrać jak najwięcej wspomnień i historii – mówi Marcin Kolasa.

Fotografie są publikowane w każdy drugi piątek miesiąca na facebooku. Z Muzeum Historii Kielc można się kontaktować m.in. telefonicznie z Działem Gromadzenia i Dokumentacji pod numerem 41-340-55-23.

Zobacz więcej

Zdjęcia udostępnione przez Muzeum Historii Kielc. 

Powrót na początek strony