Morskie opowieści w Centrum Geoedukacji

Kotwice, sprzęt nawigacyjny, mapy, modele statków, a także sprzęt żeglarski i kolekcje marynistycznej literatury. W Centrum Geoedukcji otwarto nową wystawę czasową „Morskie opowieści”. Na ekspozycje składają się m.in. zbiory z Muzeum Skarbów Neptuna, którego twórcą i kustoszem jest kielczanin Ryszard Springer. Ciekawie prezentują się również stanowiska kieleckich klubów żeglarskich, które zachęcają do rozpoczęcia morskiej przygody.

Geologiczna przeszłość Kielc związana jest płytkim i ciepłym morzem dewońskim. Rafy koralowe ciągną się od Wietrzni do Kadzielni. Stąd pomysł na powstanie morskiej wystawy w Centrum Geoedukacji. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających od 7 marca do końca maja 2023 r.

- Tematyka tej wystawy jest bardzo szeroka, obejmuje zarówno żeglarstwo, jaki i modelarstwo, kajakarstwo czy ratownictwo wodne. Wyjątkowości dodają eksponaty pochodzące z Muzeum Skarbów Neptuna pana Ryszarda Springera. Ideę wspiera też znany żeglarz Andrzej Stangierski. Wystawa jest również efektem współpracy ze Świętokrzyskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, który wystawił różne łodzie, katamarany i łodzie szkoleniowe. Myślę, że każdy pasjonat morskich opowieści znajdzie coś ciekawego – mówi dyrektor Geonatury Kielce Mirosław Hejduk.

W części historycznej wystawy, wśród zgromadzonych eksponatów są modele żaglowców, kotwice, instrumenty nawigacyjne, mapy, obrazy i wiele innych artefaktów z kieleckiego Muzeum Skarbów Neptuna prowadzonego przez kapitana Ryszarda Springera, pierwszego polskiego żeglarza, który drogą śródlądową przepłynął z Bałtyku na Morze Śródziemne. Nurek, autor książek i pasjonat morskiej historii przez całe dorosłe życie gromadził swoje zbiory, które można podziwiać w jego rodzinnej kamienicy przy ul. Wspólnej 5.

- Przede wszystkim zależy mi na edukacji, aby zapoznać ludzi z przebogatymi wytworami związanymi z morzami i oceanami. W mojej kolekcji jest nawet biżuteria, są perły, korale, bursztyn. Ale mam też modele żaglowców, sprzęt nawigacyjny, elementy wyposażenia nurkowego. Ja całe życie nurkowałem i żeglowałem, moim marzeniem jako dziecka było posiadanie prawdziwej kotwicy. Oczywiście nie takiej ogromnej, kilkusetkilogramowej, ale mniejszych odpowiedników. I od tego się zaczęło – mówi Ryszard Springer.   

Natomiast w części współczesnej przygotowano stanowiska kieleckich klubów żeglarskich, na których można zobaczyć jachty, żaglówki, kajaki, a także ratowniczy skuter wodny. Swój sprzęt prezentują: Klub Morski HORN, Żeglarski Klub Morski Bryza, Klub Turystyki Wodnej "Mewa", Klub Żeglarski "Kormoran", Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Uczniowski Klub Sportowy „Zalew Kielce” oraz 33 Kielecka Harcerska Drużyna Żeglarska „Pasat”.

- Chcieliśmy zaprezentować bogatą ofertę kieleckich klubów żeglarskich. Każdy kto chce zasmakować przygody pod żaglami znajdzie w Kielcach coś dla siebie. Mamy dwa kluby, które umożliwiają zdobycie patentu żeglarskiego, jest też propozycja dla dzieci i dorosłych zainteresowanych sportem żeglarskim. Warto podkreślić, że żeglarstwo świętokrzyskie rozwija się bardzo dynamicznie. Nasze kluby zdobywają medale w mistrzostwach Polski, ale nie tylko. W zeszłym roku mieliśmy czwarte miejsce na mistrzostwach Europy i piąte miejsce na mistrzostwach świata. Te medale często zdobywają osoby, które swoją przygodę z żeglowaniem rozpoczynały na kieleckim Zalewie – mówi Andrzej Kosmala prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.   

Na wystawie sporo miejsca poświęcono również ludziom morza pochodzącym z regionu świętokrzyskiego.

- Polecam nową atrakcję w Centrum Geoedukacji, warto obejrzeć te bardzo ciekawe eksponaty o niezwykłej historii. Takiej wystawy jeszcze nie było w naszych kieleckich instytucjach – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

W ramach wystawy odbędzie się szereg wydarzeń tematycznych. Pierwsze z nich, organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Zalew Kielce”  to "Tydzień Sportu Żeglarskiego". Uroczyste otwarcie tygodnia sportowego odbędzie się w poniedziałek 6 marca o godz. 15:30.

Powrót na początek strony