Muzea wieczorową porą

13 maja zapraszamy na Europejską Noc Muzeów. Kieleckie placówki po zmroku także są wyjątkowe, a tego wieczoru, i nie tylko, będą kusić atrakcjami.

Najwcześniej Noc Muzeów zacznie „Zameczek, który zaprasza od 11 do 15 na  „Majowy szafing”. A to nie wszystko, bo „Zameczek” proponuje także wizytę w Galerii ART-STYL, gdzie można zobaczyć wystawę „Rzeźba” autorstwa Andrzeja Kozłowskiego, ludowego rzeźbiarza związanego z regionem świętokrzyskim. W Galerii „Na Płocie” dostępne są fotogramy prezentujące działalność Domu Kultury, a w Galerii „Format” wystawa prac nagrodzonych w konkursie fotograficznym „Kielce – miasto, które kocham”. Swoimi pracami pochwalą się także uczestnicy sekcji plastycznej „Zameczku” w Galerii Sztuki Dziecięcej „Na tablicy”.

Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” od godz. 19:00 do 24:00 udostępni wystawę „Dyplom 2023” tegorocznych absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach.

Kieleckie Centrum Kultury wraz z El Viento - Tango Kielce przez cały wieczór zaprasza miłośników tanga na milongę w wyjątkowej artystycznej oprawie Galerii. O godz. 21:00 odbędzie się wyjątkowy pokaz taneczny w wykonaniu mistrzowskiej pary Beaty Mai Gellert oraz Łukasza Wiśniewskiego. Wstęp wolny.

Od godz. 18 w Energetycznym Centrum Nauki na chętnych czeka interaktywna wystawa „Energia”, którą będzie można zobaczyć za darmo. Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 18:00, 19:00, 20:00 oraz 21:00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wcześniej trzeba zarezerwować miejsce. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg.

O 22 Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza na dziedziniec Wzgórza Zamkowego na prezentację projektu „Ślad Pamięciowy” autorstwa prof. łódzkiej PWSFiT Izabeli Łapińskiej. Autorka stworzyła fotograficzny i dźwiękowy zapis ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, a w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. Do północy będzie można zwiedzać wystawy dostępne po sąsiedzku w Instytucie Dizajnu.

Do godz. 24:00 można zaglądać do Biura Wystaw Artystycznych, Muzeum Historii Kielc i Muzeum Hammonda.

Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza w godzinach 19:00 – 23:00. Na dziedzińcu w godz. 19:00 – 21:00 wystąpi Studio Pantomimy "Praca w toku" z Kieleckiego Centrum Kultury. Będzie można zobaczyć pokaz zatytułowany "To się w geście nie mieści" nawiązujący m.in. do zabawek i zbiorów muzeum (etiudy, mimodramy, żarty, klaunada, interaktywna zabawa). O godzinie 21:00 odbędzie się finałowy pokaz z cieniem w oknie Muzeum. Dodatkowo na dziedzińcu organizowane będą zabawy w stylu retro.

Bez rezerwacji i za darmo Centrum Geoedukacji zabierze gości w podróż po dziejach ziemi.

Powrót na początek strony